GÜNCEL

Nedim Şener : Gerçekle ilgilenenlere rakamlar

Tarih
22 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra açılan 289 davanın 208’i tamamlandı. Şu anda 81 davada yargılama sürüyor. Bunların arasında “Akıncı Üssü” ve “Genelkurmay” gibi önemli davalar bulunuyor.

Davalarda kararlar çıktıkça tartışmalar da artıyor. Doğal ve olması gereken bir durum. O kanlı gecede 250 kişi katledildi 2.193 kişi yaralandı, ama darbe davasında yargılansa da kimseye haksız, hukuksuz ceza verilmesini gerektirmez.

Öte yandan suçluların masumlaştırılmaya çalışılması da kabul edilmez. Nitekim Adalet Bakanlığı rakamlarına göre 12 Ekim 2018 itibarıyla darbe suçlamasıyla yargılanan 8 bin 816 kişiden 2 bin 658 kişi ceza aldı. 2 bin 247 kişi beraat etti. Halen 81 davada 3 bin 911 kişinin yargılaması sürüyor. Bunlardan tutuklu olanların sayısı 1890.

Ceza alan erler

250 insanın katline, 2.193 kişinin yaralanmasına kalem oynatmamış, darbeye “tiyatro, kontrollü darbe” diyen, tek bir belge okumamış kim varsa, “5 günlük er darbeci olur mu?” tartışmasına girdi. Öyle ki aralarında firari darbecilerle yurt dışında röportaj yapanlar bile var.

Darbeciler üzerinden olmayınca “5 günlük er” tartışması üzerinden 15 Temmuz’daki FETÖ parmağını aklamaya çalışıyorlar. Hiç kimsenin aklına, “Darbecilikten ceza alan bu 5 günlük er kim?” diye sormak gelmiyor. Çünkü, darbecilikten müebbet hapis cezası almış öyle bir er yok. Ama o gece suç işlediği için, çocuk, kadın demeden sivilleri katlettiği için komutanlarıyla birlikte ceza alan er var.

“5 günlük darbeci er” tartışmasıyla 15 Temmuz darbecilerini toptan aklamaya çalışanlara karşı ben rakamlarla konuşayım. Darbeye katılan 8 bin 816 kişi arasında 1.676 kişi er ve erbaş. Bunlardan 11 tanesi ağırlaştırılmış müebbet, 129’u müebbet hapis cezası aldı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;