GÜNCEL

Nedim Şener : FETÖ’nün istihbarat istasyonları

Tarih
08 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

FETÖ hakkında yorum yapanların tartışmayı “cemaat, tarikat” boyutundan çıkarmasının zamanı geldi de geçiyor. Pazartesi günü Habertürk televizyonunda, FETÖ’nün 100’den fazla ülkede bulunan okullarının birer ABD istihbarat istasyonu olduğunu söylemiştim. Bu durum MİT İstanbul eski Bölge Başkanı Nuri Gündeş’in kitabında da, MİT’in TBMM’deki FETÖ Darbe Araştırma Komisyonu’na gönderdiği rapor da yer alan bir tespitti. Konuyu güncel gelişmeler üzerinden de araştırdığımda şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıktı. Elbette bu konuda başvuracağımız kaynak, FETÖ’nün yurtdışındaki okullarını devralmak için iki yıl önce kurulmuş olan Maarif Vakfı oldu. Vakıf bugüne kadar 90 ülke ile temasa geçmiş, 28 ülke ile anlaşmaya varmış, 16 ülkedeki 104 okul devralınmış. Ama gidilmesi gereken çok yol var; çünkü FETÖ, 160 ülkede faaliyet gösteriyor. 100 ülkede de FETÖ’nün 700 dolayında okulu var. MİT’in tespitlerine göre FETÖ’nün Afrika’da 63, Asya’da 222, Avrupa’da 150, Kuzey Amerika’da 315, Güney Amerika’da 7 okulu bulunuyordu. Bugüne kadar en çok Afrika kıtasındaki şu ülkelerdeki okullar devir alındı; Gine, Nijer, Kongo Cumhuriyeti, Sudan, Somali, Moritanya, Sao Tome, Cibuti, Sierra Leone, Gambiye, Mali, Senegal, Çad, Tunus, Somaliland, Madagaskar, Burundi, Fildişi Sahili, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Gine, Gine Bissau. Afrika’da bu okulların devralınması sırasında yaşananlar, tespitlerin doğruluğunu gösteriyor.

ELÇİLİK KARŞISINDA OKUL

Bu ülkelerin eskiden batılı ülkelerin sömürgeleri olduğuna özellikle dikkat çekiyorum. Maarif Vakfı yetkilileri Afrika’daki ülkelere gittiklerinde, karşılarında yalnız o ülkenin değil, Fransa, İngiltere, İspanya gibi eski sömürgeci ülkelerin büyükelçiliklerini de bulmuşlar. Yalnız onlar mı? Kimi ülkede İsrail, kimi ülkede Vatikan, tabii hepsinde ABD’liler karşılarına çıkmış. ABD’nin istihbarat istasyonu olan FETÖ okullarının müdürleri mutlaka o ülkenin çok yakın ilişkili olduğu eski sömürgeci ülkeden çifte vatandaşlık almışlar. Kendilerini korumak için ilgili ülkenin başkentindeki okul binasının, müdürün vatandaşlık da aldığı o eski sömürgeci ülkenin büyükelçiliğinin karşısında ya da yanındaki bina olmasına önem verilmiş. Okullara el konduğunda, müdürler o büyükelçiliklere sığınıp, “Teröristler okulumuza el koydu” diye şikayetçi olmuşlar. O ülkeler adına da ajanlık yaptıkları için onlardan koruma beklemeleri doğal. FETÖ’cüler hem okulun bulunduğu ülke adli makamlarına hem de müdürün çifte vatandaş olduğu İspanya...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • murat kahraman

    08 Eylül 2018 20:26
    0 0
    nedim bey; sizinle pek çok konuda ayrı düşünsek de fetö'ya karşı verdiğiniz mücadele takdire değer. bu konuda herkes sizin kadar samimi olabilseydi şimdiye çok büyük mesafeler katetmiştik.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;