GÜNCEL

Nedim Şener : FETÖ’nün Irak’taki 25 yıllık saltanatı da sallanıyor

Tarih
19 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 1990’lı yıllarda okul açtığı yerlerden birisi de Kuzey Irak. 1994’te Erbil’de ilk kolejini, 2008 yılında ise Işık Üniversitesi’ni eğitime açtı. Bugün itibarıyla FETÖ, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 1 üniversite 19 okul ile yıllık 13 bin öğrenci kapasitesine sahip. FETÖ, IKBY yönetimi altında Türkiye’nin burnunun dibinde binlerce öğrenci okutup milyonlarca dolar kazanıyor. Ama bugünlerde FETÖ’nün bölgedeki saltanatı sarsılıyor.

FETÖ’nün Okulları devir taktiği

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ, izini kaybettirmek için Erbil’deki okulların bağlı olduğu şirketlerin hisselerini de devretmiş. Ancak Türkiye işin peşini bırakmamış. IKBY yönetimi de Türkiye ile okulların devri konusunda işbirliği yapmayı tercih etmiş, Türkiye bölge yönetiminin izni ile bir koordinatör atamış. Bu adımın aradan geçen iki yıl içinde sonuç vermeye başladığı görülüyor. 2016 Aralık’tan itibaren Türkiye’nin talebiyle FETÖ’nün okullarının devri ile ilgili görüşmeler sürüyor. Aradan geçen iki yılda bazı gelişmeler yaşandı. FETÖ okullarının Türk Maarif Vakfı’na devri konusunda görüşmeler belli bir aşamaya geldi. İşte tam bu aşamada IKBY yönetimi ile varılan mutabakat çerçevesinde FETÖ okullarını devralmak için kurulan Türkiye Maarif Vakfı, Erbil’de İhsan Doğramacı Vakfı’na bağlı okulu devraldı. Böylece FETÖ okullarına rakip uluslararası standartta bir eğitim kurumu hayata geçmiş oldu.

 

IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, FETÖ okullarının Türkiye Devleti’ne devredilmesinin bakanlar düzeyinde ele alındığını söyledi.

IKBY Eğitim Bakanı Sadık okulda veli

Aslen Erbilli olan eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı’nın vakfı 2010 yılında bölgede büyük bir eğitim kurumu açtı. Bu kurum Türkiye Maarif Vakfı tarafından 15 yıllığına kiralandı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;