GÜNCEL

Nedim Şener : FETÖ’cülerin çözemediği Baki Özilhan ile “Mavi Tur” şifremiz!

Tarih
26 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Deneyimli gazeteci Baki Özilhan vefat etti. Mekanı cennet olsun ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

Baki Özilhan adını ne zaman duysam, aklıma Ergenekon Terör Örgütü Üyesi diye gözaltına alındıktan sonra 5 Mart 2011 günü FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz’ün aldığı ifadem gelir.

Dosyada aleyhimdeki delillerden birisi gazeteci Baki Özilhan ile yaptığım bir telefon konuşmasıydı.

 

(Baki Özilhan)

3 Ağustos 2009 günü Baki Özilhan ile aramızda şöyle bir telefon görüşmesi geçmişti.

“B.Özilhan: Ya bir takım şeyleri paylaşmak istiyorum benim bir arkadaşım vardı da, izlediği konuyla ilgili bir şeyler aktarmak istiyorum ama ne yapsak, nasıl yapsak.

N.Şener: Şey konuştuğumuz konuyla ilgili mi?

B.Özilhan: Bilmiyorum yani ben şeylere çok fazla yani hava durumuna falan çok fazla güvenmiyorum, çıkarız tatil yaparız şu olur bu olur gideriz ondan sonra da biliyorsun bu dalga malga hikayesi mavi tur zamanı geçiyor galiba, ani dalgaya yakalanmayalım diyorum.

N.Şener: Anladım peki siz bana bir öneri söyleyin öyle yapalım.

B.Özilhan:O zaman ben bir düşüneyim de senin de aklına yeni bir formül gelirse onu yapmaya çalışalım yani ben düşüneyim nasıl…Olmazsa konuşuruz ama sonuç olarak zaten turu düzenleyen arkadaş diyor ki ‘Ya çok uygun değil koşullar diyor çünkü ben artık diyor turculuk murculuk yapmıyorum. Ben daha üst düzeyde görev aldım şimdi o turistlerle uğraşmıyorum ben yapacağımı yaptım bugüne kadar her şeyi ortaya koydum netleştirdim’ diyor.

N.Şener: Anladım bilinen adam ya, bu mavi turlar konusunda bilinen adam zaten yani…”

FETÖ’cü polislerin tape haline getirdiği konuşmayı hatırlatan FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz, bombayı soru şeklinde şöyle patlatmıştı; “Baki Özilhan'la şifreli bir şekilde yaptığınız bu konuşmayı açıklayınız? Görüşmede "Yani dalgaya yakalanmayalım" diyerek ne ifade edilmektedir? Görüşmede geçen "DALGA" "TUR" "TURİST" ve "HAVA DURUMU" kelimeleri ne anlama gelmektedir?”

Kulaklarıma inamamıştım, avukatlarımla birbirimize bakıp gülmüştük.

FETÖ’cüler, “Mavi Tur, Dalga, Turist, Turizm, Hava Durumu”kelimelerini şifre zannetmişti.

Evet güldüm ama soru saçma olsa da cevap cevap olarak şunu söylemiştim; “Baki Özilhan CHP Basın Danışmanıdır. Baki Özilhan benim ödül aldığım törene geldi ve orada çok önemli bir yolsuzluk dosyası olduğunu, bir arkadaşının bu konuya vakıf olduğunu söyledi. Ama dosya gelmediği için içeriğinden haberdar olamadım. Burada "Dalga", "Tur", "Turist" ve "Hava Durumu" kelimeleri şifreli kelimeler değil, Baki Özilhan'ın tatile çıkacağı Mavi Turla ilgili konuşmalardır. ‘Dalgaya yakalanmayalım’ dediği konu da Mavi Turla ilgili konudur. Böyle kelimelerin geçmesi son derece normaldir. Bu konuları Baki Özilhan'a sorarsanız o da size teyit edecektir zaten.”

İşte FETÖ’cüler Ali Fuat Yılmazer ile Zekeriya Öz gibilerin yönettiği Ergenekon operasyonu böyle bir şeydi.

Mavi Tur’un ne olduğundan habersiz FETÖ takımı bu konuşmadan örgüt üyeliği çıkarmaya çalışıp, Baki Özilhan ile konuşmamızdan delil üretmeye kalkmıştı

yazının devamı

 


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • ramis

  29 Ağustos 2018 13:52
  0 0
  Ergun diler yerine Nedim şener diyecektim kafam döndü aranızdakş muhabbeti okuyunca. Hele o dalga olayı var ya Sanki denizlerde bir dalga var çok bilindik bir dalga. Kişiliği filan var özel bir dalga The dalga
 • Ramis

  29 Ağustos 2018 13:50
  0 0
  Yaw ergün diler seni severim gerçekten. Haksız yere sana zülüm yapıldı. Bu feto hain düzenini de biliyoruz bir kısmı çıktı. Hala dah bunlarla uğraşman da çok hoş. Elinden geleni yapıyorsun tüm samimiyetinle hala . Benim önem verdiğim gazeteci bir kişiliksin. Lakin :) Sürekli bu tür kumpaslarla uğraşanlar için böyle şifreli bir konuşmaymış gibi gelmesi normal. Fakat seni seven biri olarak ben de bir şüphelenmedim değil :)
 • turgay

  27 Ağustos 2018 10:17
  1 0
  bende ayn sekilde anladm..ne yalan syleyeyim
 • Serkan

  27 Ağustos 2018 09:44
  2 0
  Vallahi fetocu değilim ama bende öyle anladım sanki şifreli konuşmuşsunuz sıradan tatil konuşan insanlar böyle resmi konusmazlar
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;