GÜNCEL

Nedim Şener : FETÖ’cüleri panikleten rakamlar

Tarih
18 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Gülen ve yurtdışına kaçan firari eski TSK mensubu üyeleri FETÖMETRE ile “ankesörlü hat” operasyonlarından çok rahatsız. FETÖ elebaşının gözünde yargı, polis, eğitim, istihbarat bir yana, TSK’daki mahrem yapılanma bir yanadır. Türkiye’de yönetimi ele geçirmenin en kestirme yolunun TSK’da örgütlenmekten geçtiğini düşünür. TSK’daki FETÖ temizliği bu yüzden onları çok rahatsız ediyor.

Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişimine katılmış 5 bin 600 dolayındaki FETÖ’cü subay-astsubay dışında 9 bin kişi de “Ankesörlü hat” ve FETÖMETRE ile ihraç edildi. Toplam ihraç rakamı 15 bini geçti. Gözaltına alınanların yüzde 46’sının tutuklanmama karşılığı itirafçı olması bu yöntemlerin etkisini gösteriyor. 15 bin ihraç edilen kişiden sonra 15 bin yeni isim daha yine bu yolla tespit edildi. Sonuçlarını hep beraber görüyoruz; her hafta 50 ile 100 arasında TSK mensubu FETÖ operasyonunda gözaltına alınırken, geçen hafta İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın yürüttüğü operasyonda albay, yarbay ve binbaşıların da aralarında olduğu 219 muvazzaf TSK mensupları gözaltına alındı.

7 Şubat 2012’den sonra

Belki Türkiye’de gündemin birinci sırasına oturmadı ama FETÖ elebaşı ve firari FETÖ’cüler bunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyor; TSK içindeki 15 bin isim kısa sürede temizlenecek. Nitekim Emniyet Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı Türkiye çapında ankesörlü hat operasyonu ile ilgili veri deposunu oluşturdu. Türkiye genelinde FETÖ’nün sivil mahrem imamlarının 3 bin 337 büfe, market ve bayii gibi sabit hat üzerinden TSK mensubu kripto üyeleriyle görüştüğü belirlendi. İtirafçı FETÖ üyeleri bu yönteme 7 Şubat 2012 MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın tutuklanma girişiminden sonra, takibe takılmamak için geçildiğini anlattı. Yapılan çalışmaya göre sivil mahrem imamlar, TSK içindeki kripto elamanlarla İstanbul’da 480, Ankara’da 477 adet sabit hat üzerinden görüşme yaptılar. İtiraflar ve teknik çalışmalar, “yüz yüze konuşmak” amacıyla buluşma yer ve saatini bildirmek için yapılan 10 saniye kadar süren sabit hatlarla görüşmenin FETÖ’nün bir iletişim yöntemi olduğunu ortaya koydu. Ankesörlü hat operasyonunun örgüt üyelerinin tespitte etkili bir yöntem olduğunu anlamak için sadece İstanbul’daki 480 sabit hat üzerinden TSK’daki FETÖ üyesi askerlerle mahrem imamların yıllar itibarıyla görüşme sayılarına bakmak yeterli…

2012 17.405

2013 23.933

2014 25.693

2015 10.665

2016 3.192

2017 859

2014 yılında TSK içindeki FETÖ’cü askerler, sivil imamlar tarafından 25 bin kez aranırken

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;