GÜNCEL

Nedim Şener : FETÖ’cüler size gülüyor

Tarih
20 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri size, gülüyor. Neden mi?

FETÖ kelimesi iktidar açısından muhaliflerine karşı kullanılan bir sopa, muhalifler açısından iktidara karşı kullanılan bir muhalefet aracına dönüştü de ondan. Bunlar için ne geçmişteki kayıp ne gelecekteki tehlike önemli. İşte FETÖ’nün istediği tam da bu… Son iki yazımı ÖSYM eski başkanı Ali Demir’in gözaltına alındığı operasyona ayırmıştım. 2010 yılı KPSS sınav yolsuzluğu sonrası atanan Demir, 30 Mart 2015’e kadar görev yaptı. Basına ilk yaptığı açıklama, “ÖSYM’nin birinci görevi sınav güvenliğini tesis etmektir” şeklindeydi. Peki ne oldu?

Onun döneminde FETÖ üyeleri, KPSS, ALES, YDS, TUS, hakim ve savcı adaylığı, Sayıştay denetçiliği, Anayasa Mahkemesi raportörlük sınavı dahil tam 60 sınavda soruları çaldı.

Yüzbinlerce insanın hakkı yendiği gibi, çalıntı soruyla devlete yüzbinlerce FETÖ üyesi yerleşti. ÖSYM’de zaten etkili olan FETÖ’cüler, Demir döneminde sistemin kalbine, soruların saklandığı yüksek güvenlikli “kozmik odasına” bile rahat rahat girdiler. Ali Demir, gözaltı sonrası elektronik kelepçe takılarak evine yollandı.. Ne üniversiteler, ne akademisyenler ne genel anlamda mağdur olanlar ÖSYM operasyonunu, soruşturmayı takip etmezken, Ali Demir’in elektronik kelepçeyle evine yollanmasına gülünç tepkiler gösterdi. Oysa soruşturmayı ciddiyetle takip edenler Ali Demir’in hakkındaki iddiaların yeni olmadığını bilir. Ama iki yıl geçmeden unutuldu işte.

400 bin mağdur

Ne yapmıştı Ali Demir, ÖSYM’nin başına gelir gelmez FETÖ’cüler rahat hareket etme imkanına kavuştu. Kritik noktalara FETÖ’cüleri atadı. Ama o onların FETÖ’cü olduğunu bilmiyordu! Çünkü personelin FETÖ’cü olup olmadığını, FETÖ’den tutuklu Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak’a sormuştu. O da temiz kağıdı verdiği için soruları çalan bu kişileri kozmik odaya atamıştı.

Onlar da soruların bulunduğu bilgisayarlara programlar yükleyip, sorulara dışarıdan erişimi sağlamıştı. Aynı kişiler, bilgisayarlar log kayıtlarını silme programları da yüklemiş böylece ne suçlarını örtmüşlerdi. Yetmemiş, Ali Demir’in görev süresinin dolmasına yakın kurumdaki 97 bilgisayardaki bilgileri 35 kez silerek kurum dışına çıkartmışlardı. Ali Demir, 90 kez telefonla görüştüğü Ali Bayram sorulduğunda, “Ali Bayram’ı, cemaatin akademisyen grubunu yöneten kişi olarak tanıyorum” diyordu. Sadece Ali Demir değil öncesinde de FETÖ ÖSYM’de soruları çaldı.

Bir hesaplamaya göre, 2008 yılından itibaren ÖSYM’nin düzenlediği ÜDS, KPSS, ALES sınavlarıyla ilgili yapılan inceleme ve soruşturmalar sırasında yaklaşık 400 bin kamu personelinin FETÖ ile bağlantısı olabileceği tahmin ediliyor. Ali Demir gözaltına alındı da ne oldu?

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Haluk Kayım

    20 Nisan 2019 11:14
    1 0
    Soru ve cevap anahtarları yıllarca her fatih kolejinden teksir kağıtlarına basılı olarak dağıtıldı bu resmi makamlara bildirildiği halde hala dışarıda geziyorlar kimsede bu konu ile ilgilenmiyor sadece tutanaklar ile belirli olduğu halde işleyiş çok yavaş hareket ediyor bende belgeleri ile mevcut ve bunu çok iyi bildiğim için mahkeme dosyalarında da belirttiğim halde boş hala bu kadar delil varken
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;