GÜNCEL

Nedim Şener : Evet iyi ama Amerika’ya güvenmeyin

Tarih
19 Ekim 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Barış Pınarı Harekatı, Amerika açısından ilk aşamada şu sonuçları doğurdu;

-Suriye ve bölge ülkelerinde gerçekleştireceği operasyonlarda “vekil” yani tetikçi olarak kullandığı terör örgütü PKK ile kurduğu ittifak yara aldı.

-Türkiye ile anlaşarak güvenli bölge kurulması anlaşması yapmak yerine, ani çekilme kararı ile Suriye’deki etki alanını kaybetti.

-Asıl önemlisi alanda inisiyatifi ezeli rakibi Rusya’ya kaptırdı.

-Amerika’nın itirazına rağmen Barış Pınarı Harekatı’na başlayan Türkiye ile ilişkisi bozuldu. Bunlar sahada yaşananlar. Barış Pınarı Harekatı’nın asıl etkisi Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmak istenen terör koridorunu kesmek ve yok edecek olmasıydı. Bu da Amerika’da yıllardır uğraşılan “Büyük İsrail Devleti” projesinin sonu anlamına geliyordu. İşte ABD kurulu düzeni, yani siyasetçiler, istihbaratçılar, askerler, iş dünyası, lobilerin ve tabi bu güçlerin etkisindeki medyanın hep bir ağızdan Türkiye’ye duyulan düşmanlığın asıl nedeni buydu. ABD kurulu düzeninin Trump’a gösterdiği tepkinin nedeni, Türkiye’yi durduracak adımları atmamış olması.

nedim şener ile ilgili görsel sonucuHatta, asker çekme kararı ile önünü açmasıydı. ABD, PKK/YPG’nin arkasında köşeye sıkışan Trump bir yandan yaptırımları gündeme getirirken, diğer yandan Türkiye’nin operasyonunu frenlemek için Başkan Yardımcısı Pence ve ekibini Ankara’ya gönderdi. Suriye topraklarında etkisi zayıflayan Amerika, baştan karşı çıktığı güvenli bölge anlaşmasını Pence aracılığıyla kabul etmek zorunda kaldı. Böylece terör örgütü PKK/YPG 5 gün içinde 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak güvenli bölge alanından çıkacak. Türkiye bu arada operasyonu durduracak. Amerika bu sırada teröristlerin elindeki ağır silahları toplayacak. Teröristlerin mevzileri kullanılmaz hale getirilecek. Türkiye, Barış Pınarı Harekatı ile dört siyasi hedef koymuştu. Birincisi, sınırda PKK/YPG terör örgütünü etkisiz kılmak, ikincisi, geri dönüşü sağlayacak güvenli bölge oluşturmak, üçüncüsü, terör koridorunu önlemek, dördüncüsü Suriye’nin toprak bütünlüğü. Güvenli bölgenin, Barış Pınarı Harekatı yapılan 120 kilometrelik alanı kapsıyor olması, terör koridorunu kesiyor. Bu önemli bir gelişme. Ama terör örgütü 120 kilometrenin doğusunda ve batısında Suriye rejiminin kontrolü altında varlığını koruyor.

Bu konu Rusya ile yapılacak görüşmelerle sonuca bağlanacak. Ayrıca bu anlaşma Suriyelilerin geri dönüşünü de kısmen sağlar ama PKK/ YPG’yi etkisiz hale getirir mi?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • hursit dilaver

    20 Ekim 2019 12:15
    0 0
    evet nedim beye destektir. 120 saatlik süre PKKya nefes aldırma süresidir. bu arada onlar ilk bozgun şaşkınlıgına karşı zaman kazandılar ABD sayesinde..şimdi BAKILACAK Kİ. HİİÇ GERİ ÇEKİLME OLMAMIŞ. YA DA GÖSTERMELİK 3-5 ÖNEMSİZ VE SAVUNULAMAYACAK NOKTADAN ÇEKİLMİŞ OLACAKLAR VE DÜNYAYA BUNU İLAN EDECEKLERDİR.aman dikkat.PLAN YÜRÜYECEKSE GERİ ÇEKİLME OLMAZ.bizim devşirme hainlerin gazına gelmeyelim.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;