GÜNCEL

Nedim Şener : CNN Türk baskınında söylediğimi tekrar edeyim: Burası bizim evimiz

Tarih
10 Şubat 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

15 Temmuz gecesi saat 21.00 civarında Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri askeri darbe girişimine başladıktan bir süre sonra halkı karşılarında buldular. O gece herkesin merak ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nerede olduğu, yaşayıp yaşamadığıydı.

Hatta Amerikan medyası Erdoğan’ın yurtdışına kaçtığı yalanını yayarken, ‘gölge CIA’ denilen Stratfor isimli kuruluş uçuş haritasını yayınlıyordu. Firari FETÖ üyeleri yurtiçinden buldukları destekçileriyle bir yandan bu yalanları büyüterek yayarken, darbeye direnen halka “Sokağa çıkmayın” diyorlardı.

16 Temmuz sabaha karşı 03.00’de başlayacak olmasına karşın, planın sızdığını düşünüp 15 Temmuz akşamı saat 21.00’e çekilmesinden dolayı yaşanan karmaşa ve halkın direnişi karşısında irtibatı aksayan darbeciler gibi halk da Erdoğan’ın nerede olduğunu merak ediyordu. Darbeciler açısından girişimin başarısı, “Erdoğan’ın derdest edilmesi ya da öldürülmesine” bağlıydı.

15 temmuz hande fırat ile ilgili görsel sonucuErdoğan’ın hayatta olup olmaması, sokakta darbeye direnen halk için de çok önemliydi.

Nihayet, Erdoğan 16 Temmuz gecesi saat 00.24’te bir gazetecinin elindeki telefondan görüntülü olarak Türkiye’ye hitap etti. Halka “Darbeye direnin” çağrısı yaptı. Darbe girişiminin başarısızlığa uğradığı an, o konuşma anıydı.

Darbeye direnişi halk açısından zafere dönüştüren o gazeteci, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’tır. O görüntülerin yayınlandığı televizyon kanalı CNN Türk’tür. FETÖ’cü askerler CNN Türk ekranında Erdoğan’ın konuşmasını duyar duymaz içine asker doldurdukları helikopterleri Bağcılar’daki merkeze yolladılar.

CNN TÜRK’E FETÖ BASKINI

Amaçları kanalı basıp yayını kesmekti. Ve o gün o kanal daimi izleyicileri tarafından değil, CNN Türk izleyicisi olmayan hatta CNN Türk ve o günkü sahibinden nefret eden Bağcılar ve Gaziosmanpaşa civarında oturanlar tarafından kurtarıldı. O geceyi orada yaşamış ve bunları gözleriyle görmüş, kulaklarıyla duymuş birisi olarak söylüyorum. CNN Türk’ün o geceki yayını Türk demokrasi tarihindeki yerini aldı. Hatta CHP Genel Başkanı’nın darbe gecesini geçirdiği evde CNN Türk yayınını izlediği daha sonra basına yansıdı.

kılıçdaroğlu 15 temmuz gecesi ile ilgili görsel sonucu15 Temmuz’dan beri CNN Türk, özellikle Amerika’da yaşayan FETÖ’cülerin hedefinde. Yalnız dezenformasyon yapmıyorlar, aynı zamanda CNN adının sahibi Amerikalı şirkete de şikâyet ediyorlar. Bunlara CHP’nin Amerika’daki temsilcisi de eşlik ediyor. Başvurular yapıp isim hakkının geri alınması için uğraşıyorlar.

Bu girişimlerin bugüne ait olduğunu düşünmeyin, iki-üç yıl öncesinden söz ediyorum. CNN Türk’ün o dönemdeki yöneticileri de şikâyetler üzerine Amerikalılarla görüştüler, yalanlara karşı açıklamalar getirerek 2018 yılında geri çekilmek istenen CNN logosunu tutmayı başardılar.

Bugünlerde CNN Türk yeniden bu kez boykot ile hedefte. Benim için hiç şaşırtıcı değil. Konuyla ilgili görüşmeleri CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan yönetiyor. Yerel seçim öncesi CHP’ye haksızlık yapıldığı gerekçesiyle özür dilenmesi isteniyor. Amacına ulaşamayınca da parti yönetimi boykot kararı alıyor.

Hiçbir parti üyesinin CNN Türk kanalına çıkmamasını, CHP’li seçmenden de izlememesini istiyor.

Gerekçe ise ilginç: CHP’ye tuzak kuruluyormuş.

Peki, televizyondaki programlara katılan CHP’liler bunu sezemedi mi?

CNN Türk kanalına hangi CHP’li konuklar katılıyorsa, diğer televizyonlara da hemen hemen aynı konuklar katılıyor. Konular da birbirine benzer. Konular aynı olunca, sorular ve sorulara verilen cevaplar bile çoğu zaman aynı.

Peki tuzak bunun neresinde?

Bir parti yönetimi, üyeleri böyle bir karar alıp uygulayabilir. Peki seçmeni de olsa halka bunu nasıl önerebiliyor? Öncekiler gibi AKP, MHP, HDP yöneticileri de basınla kavga etti, hatta bazıları tavır aldı ama seçmeni boykota katan bir örneği hatırlamıyorum.

Dert başka, izini Amerika’da aramak gerekiyor.

CNN Türk 15 Temmuz’dan beri ikinci büyük saldırı ile karşı karşıya ama o gece darbecilere söylediğimi şimdikilere de tekrar edeyim: “Burası bizim evimiz...”

chp cnntürk ensonhaber ile ilgili görsel sonucu 

BAŞKASINA BOYKOT VAR MI?

CHP yönetiminin aldığı boykot kararı ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söylüyor: “Biz CNN Türk’ün yayın politikasına müdahale etmiyoruz ki. Sadece ‘Biz sizin televizyonlarınıza çıkmayacağız’ diyoruz. ‘İzlemeyin’ diyoruz, şunun için diyoruz, biz kendi partililerimize diyoruz. Onun dışındaki insanlar izleyebilirler. CNN Türk de A Haber gibi olmaya başladı. Bu kanalın CHP’ye yönelik verdiği haberlerin hiçbirisi doğru değil, bunlara inanmayın. Dolayısıyla ‘Seyretmeseniz de olur’ diyoruz.”

Tüm bunlar yaşanırken, İBB Başkanı İmamoğlu, CNN Türk’te belediye çalışmalarını daha iyi anlatmak için kendi çıkmak istediği programı boykot kararı sonrası iptal ediyor. Madem böyle bir yayıncılık var, İBB Başkanı neden CNN Türk’te bir programa çıkmayı talep ediyor?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;