GÜNCEL

Nedim Şener : CHP’li FETÖ firarisi CNN Türk’le uğraşıyor

Tarih
08 Ocak 2022
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Geçen hafta CNN International Genel Başkan Yardımcısı Ken Jautz’ın CNN Türk hakkında 2018’de yaptığı şu açıklama yeniymiş gibi basına yansıdı: “Eğer, kanalın yeni sahiplerinin gazetecilik politikasını tehlikeye atacağına inandığımız herhangi bir durumunu tespit edersek kanalın lisansını iptal edeceğiz.”

Haber diye yansıtılan şey, Newsweek’te yayınlanan “Görüş” başlığı altında bir yorum yazısından bir cümlelik alıntı.

Yazının başlığı ise: “CNN’in, CNN Türk’ün  nefret içerikli yayınlarına ilişkin lisansına son verme zamanı geldi

Yazıyı kaleme alanlardan birisi Amerikalı diğeri Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyor. Bilin bakalım kim bu Türkiye vatandaşı? Evet bir CHP’li...

 

Hakkında Fetullahçı Terör Örgütü’ne yardım ve yataklıktan arama kararı bulunan ve halen CHP üyesi olan eski milletvekili Aykan Erdemir.

Erdemir, yorum yazısına, Türkiye düşmanlığı ile bilinen siyasetçiler ve eski bürokratlar yanında FETÖ firarisi eski emniyet amiri Süleyman Özeren ile birlikte kurucuları arasında olduğu “Türkiye Demokrasi Derneği” yetkilisi sıfatıyla imza atmış.

 

 

CNN YÖNETİMİNE AKIL VERİYOR

Peki bu yazıya en çok kim sevindi dersiniz? Evet yine bildiniz, CHP’nin Amerika’daki temsilcisi Yurter Özcan...

Kendi kendilerine boykot kararı aldıkları halde, söz hakkının verilmediğini iddia edilerek yapılan şikâyetlerden sonuç alamayanlar; bu kez CNN Türk’te, Yahudi ve siyahi düşmanlığı yapıldığı gibi gülünç iddiaları gündeme getirerek, CNN International yönetimine akıl vermeye başlamışlar.

Erdemir imzalı yazıda, CNN Genel Başkan Yardımcısı Ken Jautz’ın makul açıklamasına rağmen yazının sonunda CNN yönetimine şu aklı veriliyor:

“CNN Türk’ün editoryal politikalarının aşağı yönlü gidişatı, nefret içerikleriyle birlikte, CNN’in kardeş ağının artık komplo teorileri, antisemitik kinayeler ve ırkçı söylemlerle uğraşan bir platform olduğunu gösteriyor. CNN, internet sitesinde, CNN Türk’ün, ‘CNN markasının lisansını aldığı ve lisans sözleşmesinin bir parçası olarak CNN içeriğine, eğitimine ve hizmetlerine erişimi olduğunu’ belirtiyor. CNN’in eğitim ve hizmetlerinin, CNN Türk’ün Yahudileri ve Siyahları hedef alan ırkçı içeriğine çare bulamadığı düşünülürse CNN kendisini Türk ortağından ve nefret içeriklerinden ayırmalıdır. Bu sadece ahlaki açıdan değil, ticari açıdan da doğru bir adım olur ve ‘haberin en onurlu markası’ olmakla övünüp ‘bilgilendirme, katılım ve dünyayı güçlendirme misyonu’ taahhüdünde bulunan bir şirketin daha fazla lekelenmesini önler.”

Bakalım, Türkiye düşmanlarıyla fotoğrafları yayınlanan Özcan-Erdemir ikilisi bu kez amaçlarına ulaşabilecek mi?

15 TEMMUZ GECESİ HAYALLERİ YIKILANLAR

FETÖ’den aranan CHP’li Aykan Erdemir’in yazısında bahsettiği konular daha önce CHP’nin Washington Temsilcisi Yurter Özcan tarafından dile getirilmişti. Hatta bu köşede aynı konuda 10 Şubat 2020’de “CNN Türk baskınında söylediğimi tekrar edeyim: Burası bizim evimiz” başlıklı yazımda şunları ifade etmiştim:

“15 Temmuz gecesi saat 21.00 civarında Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri askeri darbe girişimine başladıktan bir süre sonra halkı karşılarında buldular. O gece herkesin merak ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nerede olduğu, yaşayıp yaşamadığıydı.

 

Darbeciler açısından girişimin başarısı, ‘Erdoğan’ın derdest edilmesi ya da öldürülmesine’ bağlıydı. Erdoğan’ın hayatta olup olmaması, sokakta darbeye direnen halk için de çok önemliydi.

Nihayet, Erdoğan 16 Temmuz gecesi saat 00.24’te bir gazetecinin elindeki telefondan görüntülü olarak Türkiye’ye hitap etti. Halka, ‘Darbeye direnin’ çağrısı yaptı. Darbe girişiminin başarısızlığa uğradığı an, o konuşma anıydı.”

15 TEMMUZ GECESİ BAĞLANTI

Darbeye direnişi halk açısından zafere dönüştüren o gazeteci, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’tır. O görüntülerin yayınlandığı televizyon kanalı CNN Türk’tür.

FETÖ’cü askerler CNN Türk ekranında Erdoğan’ın konuşmasını duyar duymaz içine asker doldurdukları helikopterleri Bağcılar’daki merkeze yolladılar.

Amaçları kanalı basıp yayını kesmekti. Ve o gün o kanal, daimi izleyicileri tarafından değil, CNN Türk izleyicisi olmayan hatta CNN Türk ve o günkü sahibinden nefret eden Bağcılar ve Gaziosmanpaşa civarında oturanlar tarafından kurtarıldı. O geceyi orada yaşamış ve bunları gözleriyle görmüş, kulaklarıyla duymuş birisi olarak söylüyorum. CNN Türk’ün o geceki yayını Türk demokrasi tarihindeki yerini aldı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;