GÜNCEL

Nedim Şener : Amerika’nın yeni planı

Tarih
05 Temmuz 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Terör örgütü PKK’nın yöneticilerinden Cemil Bayık, kendilerini destekleyen Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi görüşlerini yansıtan en önemli gazetesine makale yazmış. “Ne var bunda, TRT KURDİ’de de PKK’nın elebaşı Öcalan’ın kırmızı bültenle aranan kardeşi Osman Öcalan ile röportaj yayınlandı” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet gazetecilik açısından hiç farkı yok, ikisi de rezalet ikisi de skandaldır.

Yalnız, Cemal Bayık’ın yazısının; Washington Post’da yayınlanması, yazının içeriği, zamanlaması çok ama çok önemli anlamlar taşıyor.

Kısaca Bayık, son seçimlerden sonra oluşan iç politik iklimi kendileri için fırsata çevirmekten söz ediyor. Yeni bir “açılım süreci” için Erdoğan dışındaki siyasi aktörlerle işbirliğine işaret ediyor. Bu durum, 31 Mart seçimiyle başladı, 23 Haziran seçimiyle iyice şekillendi.

cemil bayık washington post ile ilgili görsel sonucu

Tepkisizlik siyaseti

Seçim öncesi Kandil’den CHP’li İmamoğlu’na yönelik destek açıklamaları, HDP yönetimi ve cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ın aynı yönde destek açıklamaları bunun parçasıydı. İmamoğlu, “Ciddiye almıyorum” diyerek tepkisiz kaldı. Oysa o tepkisizlik aslında, seçime giderken, HDP tabanını karşısına almamak gibi taktiğe işaret ediyordu. Belki de daha büyük bir siyasi projeye…

Kandil’deki teröristler ardından HDP, seçimden sonra “eşit ve özgür bir anayasa değişikliği” diyerek projenin işaretini verdi. 26 Haziran tarihli yazımda bunu belirtmiştim. Seçimden sonra İmamoğlu’nun ikide bir “Demirtaş’ın suçu ne?” diye sorması, Kılıçdaroğlu’nun, “Demirtaş neden tutuklu?” diye konuşması seçimlerdeki desteğe bağlı sıradan bir vefa göstergesi değil.

Peki ne oluyor. Bana göre;

1 - Amerika, hâlâ Suriye topraklarında PKK kontrolünde bir terör devleti kurmak istiyor.

2 - Ama bunun önünde Türkiye’yi özelde ise MHP destekli AKP hükümetinin politikalarını (Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, İdlib operasyonları) ABD çıkarlarını tehdit ettiğini görüyor.

3 - Suriye’de PKK kontrolünde bir devletin de ancak Türkiye’de, özerklik tartışmalarını da içeren bir yeni açılım sürece olduğunu düşünüyor, grupları bu fikir etrafında konsolide ediyor.

4 - O aktörlerin başında da Kılıçdaroğlu, HDP ve onun desteğiyle İBB Başkanlığı zaferiyle parlayan İmamoğlu ve başka gruplar var.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;