GÜNCEL

Nagehan Alçı : O listelerde olmayan 200 kripto var

Tarih
29 Aralık 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Nagehan Alçı
 11 bin 480 kişi! Bu, öyle büyük bir rakam ki! Bu kadar insanın telefonu, iradeleri ve bilgileri dışında ByLock programıyla temas etmiş. Bu olay, FETÖ denen örgütün ne kadar sinsi ve tehlikeli olduğunu ve mücadelenin çok daha sofistike ve dikkatli yapılması gerektiğini kanıtlıyor.

KAFA KARIŞTIRMAK İÇİN KENDİLERİNE DE GÖNDERMİŞLER

MİT bundan bir süre önce 11 bin 480 kişinin telefonuna, girdikleri başta “namaz vakitleri” adlı uygulama olmak üzere bazı uygulamalarda otomatik olarak linkler geldiği ve bunlardan ByLock server’ına aktarım yapılıp daha sonra kopulduğunu tespit ediyor. (Tabii burada Avukat Ali Aktaş, adli bilişim uzmanları Koray Peksayar ve Tuncay Beşikçi ile MetinFeyzioğlu’nu tebrik etmek gerek. Bu işin peşine düştüler, tehlikeyi önceden dile getirdiler. Ruşen Çakır’ı da çok önemli bir gazetecilik yaptığı için kutluyor ve alkışlıyorum.)

Şimdi size çok önemli bir bilgi vereyim: MİT’in tespit ettiği numara sayısı 11 bin 480 değil, 11 bin 680. Ancak içlerindeki 200 numara “abi”seviyesindeki kripto örgüt mensuplarına ait. Kafa karıştırmak ve arada kaybolmak için olsa gerek, kendilerine de aynı yönlendirmeyi yapmışlar. Bu 200 isim tespit edilip ayrılmış, geri kalanların listesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiş. 200 ismin bir kısmı firari, bir kısmı cezaevinde, bir kısmı ise halen aranıyor.

Bu yazılımı geliştiren Kemalettin Cengiz Erbakırcı ile ilgili dün epey bir şey yazıldı. Ben gözden kaçmış olabilecekleri buraya not edeyim: Çekirdekten örgüt yetiştirmesi bir isim bu. 1981 doğumlu. 1996’da Samanyolu Eğitim Kurumları adına bilgisayar alanında madalyası var. FETÖ elebaşı Gülen’in “Altın Nesil” grubuna giriyor.

 

20 TEMMUZ’DA UKRAYNA’YA GİTMİŞ

Erbakırcı, ByLock uygulamasını annesine ait telefon üzerinden kullanmış. TÜBİTAK’tan ayrıldıktan sonra Suit Grup Bilişim adlı bir şirkette çalışmış. 20 Temmuz’da ise Ukrayna’ya çıkış yapmış. Halen Hollanda’da.

KALAN 10 BİN 280 KİŞİYE NE OLACAK?

Bu gelişmelerden sonra 1200 kişinin tahliyesinin isteneceği söylendi, hatta bir ismin tahliyesi gündeme geldi bile. Peki ya geriye kalan 10 bin 280 kişiye ne oldu?

Onlar adli bir soruşturmaya tabi tutulmamış ancak kamu görevinde olanlar var ise görevlerinden uzaklaştırılmış olabilirler. Bu listeler başsavcılığa gitti, bundan sonra başsavcılık listeleri ilgili kamu kurumlarına göndermeli. Böylece haklarında sırf ByLock nedeniyle görevden uzaklaştırma kararı alınmış olan var ise görevlerine iade edilmeliler.

Bu tablo bir yandan FETÖ ile mücadelenin ne kadar zor ve hataya açık olduğunu gösteriyor, öte yandan mücadelenin sulandırılması için zemin de sağlıyor. O nedenle dikkatli olmak gerek. Ortaya çıkarılan program ByLock’un kilit delil olduğu gerçeğini değiştirmediği gibi “Fazla olsun eksik olmasın” mantığıyla kraldan çok kralcı bir yaklaşımla işlem yapmanın da ne kadar yanlış olduğunu ortaya koyuyor.

Habertürk
29 Aralık 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;