GÜNCEL

Nagehan Alçı : Milletin çoğunluğu ‘seni başkan yaptıracağız’ dedi

Tarih
25 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nagehan Alçı

SON yılların en kritik ve heyecanlı seçimini yaptık. Türkiye yepyeni bir sistem için sandık başına gitti. Bu seçim 7 Haziran ya da 1 Kasım seçimlerinden de, 16 Nisan referandumundan da temel olarak bir noktada daha ayrılıyordu: Tayyip Erdoğan’ın mevcudiyetini oyladık. “Erdoğan’la tamam mı, devam mı”oylamasıydı bu. Ve sonuçlar bu sorunun cevabının ilk turda “evet” olduğunu gösteriyor...

Bu seçimle ilgili söylenecek çok şey, yapılacak çok tespit var. Ben sıcağına sıcağına ilk aklıma gelenleri bu yazıda dile getireceğim.

Öncelikle bu sonuçlar, “Erdoğan artık heyecan yaratamıyor, ilgi uyandırmıyor, miadı doldu” gibi yorumların bir karşılığının olmadığını net bir şekilde gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 50’nin üzerindeki desteğini koruyor.

AK Parti ve Erdoğan seçmeni özellikle son günlerde “Erdoğan gidebilir”endişesiyle sandığa gitti. Bu seçmenlerin bir kısmında AK Parti’ye yönelik birtakım eleştiriler olsa da Erdoğan’sız bir Türkiye istemediler. Aksine, liderlerini başkanlık koltuğuna taşıdılar.

 

***********

AKŞENER’İ İNCE BİTİRDİ

SONUÇLAR Meral Akşener açısından büyük bir hezimete işaret ediyor. Akşener partisinin de gerisinde kalarak yüzde 7-8 bandında oy aldı. Halbuki bir ara ona destek yüzde 15’e yaklaşmıştı. İnce’nin rüzgârı Akşener’i bu seviyeye indirdi.

 

*********** 

CHP MARKASI ENGEL

GERÇEKÇİ olalım: Muharrem İnce, CHP markasını arka planda tutarak, hatta unutturmaya çalışarak yüzde 30’a ulaştı. Ne yaparsanız yapın bu marka toplumda yüzde 20’yi fazla geçemiyor. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nun bunu değiştirmeye samimi bir şekilde gayret gösterdiğini, ancak başarılı olamadığını düşünüyorum. Kemal Bey, CHP’yi LAST fanatizminden kurtarmak için çok çaba harcadı, ama bunun gerçekleştiğini söylemek mümkün değil... Benim son yazılarımda dikkat çektiğim, sosyal medyadaki LAST fanatizmi hem İnce’ye hem de CHP’ye kaybettirdi.

 

İNCE BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

BU sonuçlarla birlikte CHP’nin karışacağı kesin. Partinin aldığı oy oranı ile Muharrem İnce’nin oy oranı arasında ciddi bir fark var. Bundan sonra Muharrem Bey CHP Genel Başkanlığı için mücadele edecektir. Ancak acabaİnce’nin CHP’nin başına geçmesi mi yoksa yeni bir hareket kurması mı etkili olur? Ben ikincinin daha doğru olacağına inanıyorum.

*********** 

SAADET’İN ÇÖKÜŞÜ

BU sonuçlar Saadet Partisi açısından büyük bir hezimete işaret ediyor. Beklenenin çok altında oy aldı parti. Saadet seçmeni sandığa Erdoğan için gitti. Bu da Temel Karamollaoğlu’nun muhalefet cephesinde yer alarak büyük bir hata yaptığını gösteriyor.

*********** 

BU SEÇİMİN 3 KAZANANI VAR

ELBETTE birincisi ErdoğanErdoğan kadar Devlet Bahçeli de bu seçimin kazananı. Herkesin “Devlet Bey bitti, MHP eridi” yorumları yaptığı bir seçimden partisi beklenenin çok üzerinde oy alarak çıktı. 3 hilal markası ülkücü seçmen üzerinde çok etkili. Devlet Bey ittifaka kendi logosuyla girme ısrarında doğru yaptı.

 

Üçüncü kazanan Muharrem İnceİnce de partisini aşarak bir rüzgâr yarattı ve yeni bir siyasi lider olarak ortaya çıktı. Şayet negatif mesajlar vermez ve meydanlardaki havayı korursa siyasette uzun soluklu olur.

*********** 

ALMAN MEDYASI YAYINLARI İPTAL ETTİ

TÜRKİYE seçimleri, neredeyse buradaki kadar geniş bir yeri Alman medyasında da buldu. Günlerdir manşetler hep “Erdoğan gidecek mi kalacak mı?”üzerineydi.

Frankfurter Allgemeine, Die Welt, Süddeutsche Zeitung gibi belli başlı Alman gazetelerini düzenli takip eden biri olarak hepsinin son derece yanlı bir çizgide olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sözcü Gazetesi’yle yarışan bir hava vardı Alman medyasında.

Çok ilginçtir, günler öncesinden ZDF benimle sözleşti, seçim gecesi canlı yayın yapacaktık. Hatta kanala gelip çekim yapacakları yerle ilgili keşif dahi yaptılar.

Ancak sonuçlar netleşip Erdoğan’ın ilk turda kazandığı kesinleşince telefonum çaldı. “Yayınları iptal ettik, seçimi kısa veriyoruz” dediler. Böyle son dakika değişikliği Almanlar için çok istisnaidir. Erdoğan’ın zaferi keyiflerini çok kaçırdı...

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • As1

  25 Haziran 2018 20:46
  5 0
  Yazilacak Baslikta buydu Das Letzte Bastion ist gefallen Das Letzte Burg ist gefallen Yani Islamin Son Kalesi Düstü En Son Savunananlarin Kalesi Düsürüldü Olucakti Ama Ögle Kolay degil Lagalibe ILLALAH Bunu herzaman Büyük Lider Erdogan derdi bize dik durmayi Ögretti Sen Allah de Bizler Bismillahirahmanirahim diyelim Büyük Lider Zaman gelicek Ismen Altin Harflerle Tarihe yazilacak Erdoganla yükselis Devri Diye Allah senden razi olsun Pasam benim Sen Cok yasasin
 • vatan sevdalısı yiğit16

  25 Haziran 2018 15:37
  6 0
  kendi ülkeleri ile uğraşsınlar...halklarına dönüp kendilerini sevsinler çeksinler ellerini bizden...kırarız. biz öyle yapıyoruz..mazlumları korusunlar
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;