GÜNCEL

Nagehan Alçı : Fevkalade şüpheli bir tahliyenin perde arkası

Tarih
03 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nagehan Alçı

Fatih Altaylı’nın dün yazdığı Zindaşti meselesi iç içe birçok sorunu barındırıyor. Ben de bir süredir konuyu takip ediyordum, Zindaşti 1.5 yıl boyunca İstanbul Emniyeti tarafından titizlikle takip edilip büyük çabalar sonucu yakalanmıştı. Dosyası çok doluydu. 500 sayfaya varan suçlamalar içeriyordu. Ancak onca emek İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan Zindaşti’yi ve adamlarını apar topar tahliye edince heba oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tahliyeye hemen itiraz etti ama iş işten geçti, Zindaşti ve üç adamı ortadan kayboldu.

Ben bugün konunun iki boyutu üzerinde duracağım. Altaylı, tahliye kararı veren Hakim Cevdet Özcan’nün yargı çevrelerine anlattıklarından alıntı yapmış. Kendisini eski bir milletvekilinin aradığını söyleyerek savunan Hakim, baskı yapıldığını, eski vekilin Zindaşti için tahliye talep ettiğini ileri sürüyor. Bu yenilir yutulur bir iddia değil...

KUZU'NUN İSMİ NEREDEN ÇIKTI?

Bu anlatılanlarda tarif edilen eski vekil Kuzu’yu arayıp sordum. Altaylı’ya da mesaj göndermiş. "Hayatımda ne Zindaşti’yi tanırım, ne Hakim Cevdet Özcan’ı. İkisini de hayatımda ne gördüm ne konuştum ne de böyle bir ifadenin varlığından haberim var. İftiranın bu kadarına pes" dedi.

Peki ama nereden çıktı Kuzu’nun ismi? Burhan Kuzu, "Daha önce de mesela 2011 seçimlerinde benim ismimi kullanıp 'Burhan Hoca şu ismin milletvekili olmasını istiyor' diye birtakım kişiler birilerinden para toplamışlar. Sonradan öğrendim. Benim ismimi kullanmaya çalışanlar olabilir. Ya da belki de bir çete var. Bunun üzerine muhakkak gideceğim. Hakim Cevdet Özcan benim kendisini aradığım yalanını söyleyemez. Resmi kayıtlardan tüm gerçek ortaya çıkar. Kim bana iftira attıysa olayın üzerine gideceğim" dedi.

YALNIZCA SORUŞTURMA YETMEZ

Eğer Hakim Cevdet Özcan’ın böyle bir ifadesi varsa her açıdan skandal. Burhan Kuzu gerçekten arayıp böyle demiş ise bu çok ağır bir suç. Kuzu’dan ya da başkasından gelsin, hukuka göre değil, telkine göre hareket ettiğinin itirafı bu. Bunu itiraf eden hakimin derhal açığa alınması gerekir. Dolayısıyla şimdi yanıtlanması gereken şu: HSK yalnızca soruşturma açmakla mı yetindi, yoksa açığa da aldı mı Cevdet Özcan’ı?

Bu sorunun cevabını bulmak için ulaştığım üst düzey yargı yetkililerinden öğrendiklerim Türkiye’nin geleceği adına moralimi iyice bozdu sevgili okurlar…

MEĞER ARTIK...

Yargı içinde açığa almak için yargı mensubunun maddi bir menfaat sağladığının kanıtlanmasına bakılıyormuş. Yoksa bu şekilde itiraf bile edilse o yargı personeline dokunulmuyormuş. 15 Temmuz sonrası ne kadar yoğun bir şekilde açığa alınma yapıldıysa şimdi durum tam tersi. Belki de yargının geçirdiği büyük sarsıntının ardından mevcudu koruma refleksi bu. Ama gördüğüm kadarıyla "Devlet menfaati için gelen telefon" diyerek hakim yanıltılırsa soruşturma ile yetiniliyor. Şu anda da Hakim Cevdet Özcan hâlâ görevinin başında. Konuştuğum çok üst düzey diğer bir güvenlik yetkilisinin söyledikleri ise daha da korkunç. Çok açık konuştu bu yetkili ve aynen bana şöyle dedi:

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ

"Burhan Kuzu’nun böyle bir şey yaptığına inanmak istemiyorum ama buna benzer olaylar çok oluyor. Özellikle FETÖ ile bağlantılı tahliyelerde şu an yargı ve emniyet camiasının tümünün bildiği bir Bermuda şeytan üçgeni var. Sözde AK Partili politikacılar ya da işadamları ile sözde Atatürkçü avukatlar ve genellikle zengin FETÖ sanıkları. Sözde diyorum çünkü bu kriminal üçgene girenlerin gerçek AK Partili ya da gerçek Atatürkçü olduğuna inanmıyorum. Muhakkak 1-2 sene içinde yaptıklarının da hukuki bedeli olacağını düşünüyorum. Zindaşti benzeri FETÖ bağlantılı isimleri polisten korumak için yardım edenlerin kim olduğu biliniyor. Zaten avukatlar ve şüpheli tahliye tarihleri ortada. Hakimleri ne yapıp edip bu bermuda şeytan üçgeniyle tahliyeye zorluyorlar ya da tırnak içinde ifadeyle duygusal şekilde ikna ediyorlar diyelim. Bunların hepsi suç. FETÖ’cüler hem AK Parti tarafını hem Atatürkçü kanadı bir şekilde kilitleyecek önlemleri alıyorlar."

HSK’YA ÇAĞRI

Şimdi Sayın Hakim Cevdet Özcan’a ben de buradan seslenmek istiyorum: Kamuoyuna açıklama yapmak zorundasınız sayın hakim. Neden böyle bir karara imza attınız? Sizi bu kararı vermeniz için arayan oldu mu? Aradıysa kim ne hak ve yetkiyle ve ne amaçla aradı? Kararınızı bu aramaya istinaden mi verdiniz? Niçin? Hangi gerekçeyle bunu yaptınız? Kamuoyu sizden bir cevap bekliyor. Bu cevabı vermek sizin açınızdan da iyi olacaktır çünkü polis ve yargı camiasında Zindaşti’nin neden tahliye edildiğine dair sizinle ilgili söylenenleri siz de tahmin edersiniz…

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Altaylı’ya gönderdiği mesajın aynısını bana da gönderdi. HSK 1. Dairesi’nin verdiği inceleme izni teklifini Adalet Bakanı’nın onayladığını ve müfettişin tahkikata başladığını söylüyor. Fakat hakimin bu skandaldan sonra halen adalet dağıtan kürsüde bulunuyor olmasını kamu vicdanı kabul etmiyor. Ben Sayın Mehmet Yılmaz’ı 2014’teki meşhur HSYK seçimlerinden beri hep desteklemiş ve takdir etmiş bir köşe yazarıyım ama son dönemde Sayın Yılmaz’ı tutuk buluyorum. Üstelik Yılmaz sık sık açıklama yapmaktan da çekinmeyen değerli bir hukukçudur. Aynı tutukluğu Dursun Çiçek’in bütün yargı camiasını zan altında bıraktığı olaydan sonra da gördüm. Hem Çiçek’in skandal açıklamaları hem bu Zindaşti olayı etkin şekilde soruşturulmazsa yargı camiası çok itibar kaybedecektir. Mehmet Bey’i yeniden eski proaktif tavrını almaya davet ediyorum.

NOT: Zindaşti'nin tahliyesine karar veren hakim Cevdet Özcan, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nden Küçükçekmece Hakimliği'ne atandı.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 4

  05 Kasım 2018 16:29
  0 0
  PKK,nusayrileerle,şii iran,gelir de tayyibi devirir diye sevinmeyin.diger taraftan egede görülen ufak depremler de şefkat tokatı gibi, ama uslanmazsak, şiddetli bir tokat da gelebilir. bunu geçende de yazdım.fatih sultan mehmeti üzen bir olay oldu.sonunda ufak tefek depremler başladı da,tayyip beyin hatırına o kadarla kaldı.BU AYMAZLIKLAR DEVAM EDERSE Kİ EDECEK. HAZIR OLUN BİR ŞİDDETLİ TOKATA. 1000 yıldan beri de islama hizmet eden bu milleti allah elbet koruyacaktır diye de umut edelim.
 • hursit dilaver 3

  05 Kasım 2018 16:23
  0 0
  hicri 1440 yılı zafer yılımız demiştim ama DEMEK DENİZLER DURULMAZ DALGALANMADAN sözü doğru. bu yıl epey sıkıntımız olacak. haınlerimizle ugraşacağız. ABD ve nusayri esed ve şii iran ile PKK ortak olarak bize saldırabilir. ULAN SUUDİLER PKKYA PARA YAGDIRIYOR BE.unutmayın ey laikçiler. haşdi şabi türk bebelerini kaynar suda haşlıyor..
 • hursit dilaver 2

  05 Kasım 2018 16:18
  0 0
  aşağıdaki yazı 100 yıllık nefes alma süresinin dolduğudur. ismet paşa kızına demişti, özden tokere. LOZANDA 100 YILLIK BİR NEFES ALMA SÜRESİ VERDİLER demişti. süre doldu beyler hadi bizim ezik zekalı mahalle anlamıyor da bari CHP anlasın diyeceğim ama,o başka bir alem. BU İŞTEN FETÖ, PKK KARLI ÇIKAR UNUTMAYIN. SİZ EŞ DEĞİŞTİRMENİN, 13 YAŞINDAKİ KIZA,hursit dilaver SEVGİLİSİNİN ŞİDDETİ İÇİN AKIL VERMEYE DEVAM EDİN.
 • hursit dilaver

  05 Kasım 2018 16:14
  0 0
  bizim mahallenin iyi bir tokatı hakettiğini hala anlamadınız dimi. SEÇİMLERDE ANKARA VE İSTANBUL DÜŞTÜĞÜNDE BEN SİZİ GÖRECEĞİM. 1977 seçimlerinde CHPnin 41 puan aldığı akşam ankaranın ve güniz sokağın halını anlatın. şimdi ankarada beştepe külliyesi var..BU İKİ ŞEHİR DÜŞERSE Kİ İNGİLTERE VE ABDNİN DE HAYALİ BUDUR. TAYYİP ERDOĞAN GİDER DEMEKTİR. O GİDERSE TÜRKİYE DE, PKK-ABD- ERMENİSTAN, İRAN HAŞDİ ŞABİSİ TARAFıNDAN HAM YAPILIR.bilin emi
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;