GÜNCEL

Muhammed Mahli : SURİYESİZLER

Tarih
28 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Muhammed Mahli

28 Haziran 2015

"Çanakkale Savaşı'nda Türkiye'de şu anda sınırımız içinde olan vilayetlerden en çok şehit veren Bursa, 3 bin 400 şehit. Ama Şam'dan 6 bin, Halep'ten 4 bin şehit var. Nasıl o dönemde böyle bir kader birliğini Şamlı Halepli kardeşlerimiz bizimle yaptılar, biz de şimdi aynı kader birliğini onlarla yapacağız. Onların acıları acılarımızdır, ihtiyaçları ihtiyaçlarımızdır."
AHMET DAVUTOĞLU

Resmi kayıtlara göre Suriye’de Esed rejimi tarafından öldürülen insanların sayısı 1536 günde 200000 (iki yüz bin) kişiyi geçmiş durumda. Ancak bu sayının 2-3 kat fazla olabileceği söyleniyor zira Suriye’de 500000’den (beş yüz bin) fazla kayıp insan var ve onların da yüksek ihtimalle işkence altında öldükleri belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Örgütü, Mart 2011’den bu yana 11 bin 429 kişinin “işkence” sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu. Bunlardan 230'u çocuk veya kadın.

İçişleri Bakanlığı Türkiye'deki Suriyeli sayısını 1 milyon 385 bin olarak açıkladı.

Geçen yıl çıkan haberlere göre dilencilik yapan çok sayıdaki Suriyeliyle ilgili olarak hükümet harekete geçti. 25 kentte dilencilik yapan Suriyelilerin tespit edilerek 22 farklı kampa yerleştirilmesine karar verildi. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı genelge 81 ile gönderildi. Genelgeye göre; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Mersin, Konya, Antalya, Kayseri gibi şehirlerde dilencilik yapan Suriyeliler toplanacak. Suriyeliler boş kamplara yerleştirilecek. 220 bin Suriyelinin bulunduğu 22 farklı kampta şu an 30 bin açık mevcut. 30 bin Suriyeliyle kamplarda 250 bin kapasiteye ve tam doluluğa ulaşmış olacak. Oluşturulan ekiplere Arapça bilen mütercimlerin de eşlik edeceği dile getirildi. Suriyeli dilencilerin başka dilencilerden ayırt edilmesinde ‘‘Arapça bilme’’ şartına bakılacağı bildirildi.

Peki;
Sayıları bir tarafa bırakalım. Suriye krizi Türkiye başta olmak üzere bütün bölge için büyük sorun teşkil ediyor bunu anladık.
Suriyeli gençlere taşkınlık çıkardıkları için iş vermeyen ev vermeyen çok. Haksız da değiller.
Suriyeli dilenciler yüzünden herkes rahatsız. Ben de rahatsızım bu arada. bunda da haksız da değiller.
Suriyeliler yüzünden kiralar fırladı bu da düşük gelirli vatandaşları çok etkiledi.

Hepsine eyvallah ama taşkınlık çıkaran ve dilenenlerin sayısı kaç. Emin olunki bu sayı “1 milyon 385 bin” olsaydı şimdi ben evde oturup bu yazıya yazamaz sen de okuyamazdın. Bunlar birkaç yüz kişiden ibaret bir kesimdir. Ama doğan haber ajansı ve twitter hesabından yanlışlıkla tweet atan kuzenleri sayesinde bütün Suriyeliler güzel bir damga yedi.

Halk bunları yedi mi? Çok güzel yedi maalesef.

Çözümü var mı bu durumun? Tabi ki de var. Çözüm Suriye halkının en kısa zamanda katil rejimi devirmesi ve evli evine köylü köyüne dönmesi ile mümkündür. Bu da Türkiye’deki istikrarın acilen dönmesi ile mümkündür.
Gelip sana hayatını altüst eden ve sıcak hava dalgasından ve az önce yağan ve çamaşırları bir kez daha yıkamana sebep olan yağmurdan sorumlu olan Suriyeliler sadece burada değil, bütün dünyada varlar ve bulundukları her yerde maalesef sorun var. Yüz binlerce çocuk ve genç okulundan oldu. Bir sürü aile evinden oldu. Unutulmamalı ki cehaletin de büyük payı var bu sıkıntılarda.

Son olarak, Allah rızası için yalan dolan haberlere inanmayın ve Suriye halkının acilen zafere kavuşması için dua edin. Ayrıca şunu unutmayın; Türkiye’de istikrarsızlık oldukça Suriye’de daha çok insan olacak ve daha fazla insan Türkiye’ye güç edecek ve sorun daha da çok büyüyecek. Bu güzel ayda dünyadaki bütün mazlumlara ve SURİYESİZLER’E de dua etmeyi unutmayın. Hayırlı ramazanlar. Allah ibadetini kabul eylesin MÜSLÜMAN kardeşim.


Haberseyret

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;