GÜNCEL

Melih Altınok : Üst üste koyarız

Tarih
03 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Askeri harcamaları, tüm ülkelerin bu işe ayırdığı bütçeden fazla olan ABD, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri dünyayı işgal ediyor. Sürekli sefer halinde olan ABD'nin şu an itibariyle 150ülkede 1000'e yakın üssü var. Yani tüm dünyadaki askeri üslerin yüzde 95'ine sahip.
ABD'nin bu dış karakollarında yaklaşık 350 bin asker görev yapıyor. Deklare etmedikleri "elemanları" da hesaba katarsak tablonun vahameti daha da artıyor.
Düşünün... Sadece, bağımsız ve egemen bir devlet olma iddiasındaki Almanya'da 52 bin ABD askerinin varlığından söz ediliyor.
Ülkelerin olası bir kriz anında, Truva Atı gibi içlerine aldıkları bu askeri güç tarafından açıkça işgal edilmesi çok da zor olmasa gerek. İç siyaseti baskılayacakları ise kesin.
Türkiye'deki ABD askeri sayısının 2000 civarında olduğu belirtiliyor.
Bu yabancı askerler, Rusya'ya, İran'a ve enerji coğrafyasına komşu olan Türkiye'nin en stratejik yerlerine konumlandırmış 15 üste görev yapıyorlar.
Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ'cü askerlerin sığındığı bu üsler, dünyada da uyuşturucu trafiğinden tutun da silah kaçakçılığına kadar birçok yasa dışı işle de ilişkilendiriliyor.

***

Türkiye, 70'lerde kapatmanın bedelini 12 Eylül darbesiyle ödediği bu üsleri o gün bugündür ciddi olarak tartışma konusu yapmadı.
Ancak ABD, iktisadi egemenliğini borçlu olduğu bu gerçek gücün Türkiye'deki varlığının sorgulanacağını biliyor.
İşlevsel egemenlik sembollerini kaybetmek için de teröre destek vermekten tutun da darbe girişimlerine kadar her yolu deniyor.
Son olarak, ABD'de malvarlığı olmayan iki bakanımızın mal varlıklarına el koyma kararları da kendileri için kötü olan bu gidişata bir dur demek için!

***

Kimilerimiz özellikle ekonomiye dair konular konuşurken bu gerçekler de dile getirilince "Düşman düşmanlığını yapıyor, biz ne yapacağız onu söyleyin" diyorlar.
Haklılar. Soru da üzerine kafa yormamız gereken sorunumuz da budur. Bu koşullarda Türkiye nasıl müreffeh bir şekilde var olabilir?
Ne var ki çözüme, Türkiye'yi yönetmek üzere parlamentoya giren "solcu" vekillerin bir ABD saldırısı karşısında sevincini "GOL" diye ifade ettiği bir atmosferde ulaşılamayacağı da ortada.
Birlik ve beraberlik demiyorum, akıl ve mantıktan bahsediyorum.
Muhalefet demişken... Az önce CHP'li Gaye Usluer, seçimli kurultay için yeterli olan 630 imzayı Genel Merkez'e ilettiklerini söyledi.
Umarız 15 Temmuz'da olduğu gibi ABD darbelerine "kontrollü" deyip destek veren mevcut yönetimin yerine yurtsever bir kadro gelir..

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Namyelüs

  07 Ağustos 2018 11:15
  1 0
  Kendilerini solcu olarak tanıtanların çoğunun tarlalarınını ABD ve Batı Emperyalizmi sürmüştür,gerektiğin de kullanmak için.
 • hursit dilaver

  04 Ağustos 2018 15:05
  0 0
  bakanların amerikaya giderse tutuklanma riski var tabi. ama buna ilave Olarak bakanlarımızın sevdiği, hayran olduğu yemekler, ardiizler falan da aynı tehlikede.türk bakan bu şarkıcıyı, mankeni seviyor diye ABDye girişlerinde el koyabilirler. mesela ALEYNA TİLKİ BAYRAMDA NE İŞİM VAR TÜRKİYEDE DEMİŞTİ. ABDYE GİDERSE VE BAKAN DA HAYRANSA, VALLAH YAKASINA YAPIŞIRLAR BAKIN.aleynayı uyarın.guantanamoya veya guadelupa gitsin.
 • HAK DAVA

  04 Ağustos 2018 09:21
  0 0
  BENDE HAYAL KURMA KARDEŞİM DERİM O CHP DE ZİHNİYET DEĞİŞMEZ DOĞUŞDAN KABUL ETMİŞ ONLAR MANDA VE HİMAYEYİ KİŞİ VEYA GENEŞ BAŞKAN DEĞİŞTİRMEKLE ZİHNİYET DEĞİŞMİYOR...
 • Aydın

  04 Ağustos 2018 08:22
  1 0
  Belki de biz 80 darbesinde, 15 Temmuz darbe girişiminde, bunların öncesinde ve sonrasında başta İncirlik olmak üzere içimizdeki ABD'yi sorgulamadığımız için şimdi onlar bakanlarımızı kendilerince hedef tahtasına koyma cüreti gösteriyorlar. Bu sayın müttefiklerimiz (!) yakın tarihimizde emellerine alet ettikleri asker ve siyasetçi kimliklerin artık iş başında olmadıklarını görüp kızıyorlar. Yönetime bir Sisi atayamadıkları için şaşkınlık yaşıyorlar. Milletin yopyekün direnişini anlamaya çalışıyorlar. Durmayacaklar, dimdik ve hep birlikte olmak durumundayız.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;