GÜNCEL

Melih Altınok : O korkak İngilizce konuşan bir çocuğa öldüresiye vurabilir miydi?

Tarih
08 Ekim 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Türkiye Mersin'de çocukların kavgasına dalan yaratığı konuşuyor.
Sosyal medyada hızla yayılan ve büyük tepki çeken görüntülerde kavga eden biri Ürdünlü diğeri Türk iki çocuğun annesi parkta tartışırlarken görülüyorlar.
Çevrelerinde de bir çocuk topluluğu var.
Derken çocuklardan Türk olanın babası homurdanarak kadraja giriyor.
Kıyafetlerine sığmakta zorlanan koca adam, annesinin yanında duran 8 yaşındaki çocuğa tüm gücüyle tokat atıyor. El kadar çocuk betona yapışıyor. İşitilen kemik sesi insanın içini acıyor.
Annenin halini düşünün... Derken saldırgan çocuğun şoktaki annesini hakaretler eşliğinde darp ediyor.
Tepki çeken görüntüler, kamuoyu tarafından, çocuklardan birinin Arap coğrafyasından olması nedeniyle "ırkçılık" ve "yabancı düşmanlığı" bağlamında tartışılıyor.

***

ürdünlü çocuk dayak ile ilgili görsel sonucuBu bakış açısına sahip olanlar çok da yanılmıyorlar.
Zira memlekette, geçimini empati yetisi gelişmemiş bir kitlenin hassasiyetlerini kaşımakla temin eden profesörler, siyasetçiler, gazeteciler var...
Kendilerine karşı duydukları nefreti ötekine düşmanlık ederek bastırmaya çalışan biçarelerin ağzına, her gün Nazilerin "nihai çözümlerden" hallice önerilerinden bir parmak sürüyorlar...
Daha geçen gün Kocaeli'nde, sınıfta dışlandığı ve bir öğretmenden azar yediği iddia edilen Suriye kökenli Türk vatandaşı 9 yaşındaki Vail kendisini mezarlıkta asmadı mı?
Duymadınız mı?
Doğrudur, "bazı çocukların" ölümü bile yavru kedinin tekmelenmesi kadar konuşulmuyor burnuna kadar siyaseten doğruculuğa batmış duyarlı yenidünyada.

***

Evet, ruhen, çocukların kavgasını çocuklardan daha çok ciddiye alacak kadar kötü durumda olan Mersin'deki o korkak, karşısında İngilizce konuşan daha açık renkli bir çocuk olsa kuşkusuz ki bu kadar hoyrat olmayacaktı.
Çünkü herkes bilir ki, mesela bir İngiliz çocuğunun ya da ABD'li bir annenin oğlunun kılına zarar verirsen en naif ifadeyle ananı ağlatılar! Dünyanın neresinde olursan ol...
Biz de faşizme, ırkçılığa yabancı düşmanlığına kahrolsun demekle engel olamayız.
Yapmamız gereken bireyin bedensel mülkiyetini güçlü ve etkili yasalarla güvence altına almak.
Günlerdir bu köşede üzerinde tartışmaların sürdüğü yargı reform paketiyle ilgili somut önerilerimi sıralıyorum. Bir vatandaş olarak perspektif önerilerimi dile getiriyorum.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  09 Ekim 2019 10:48
  2 0
  yazar haklı. maçası sıkan bir amerkali, ingiliz ya da fransız bebesine bu b.ku yesin bakalım. bizim devşirme soytarılar ne ederler acep..adamlar gelir paşa paşa bu iti veya itleri alır götürür.bu devşirmeler de kesin alkışlıyacak tabi. ruhları devşirme,iliştirilmiş takımı,sorocu,bunlar zaten türk değil dunya vatandaşı yetiştirilmiş..ULAN BU İTLER YURTDİŞİNDA BEN LONDRADA GÖRDÜM, TÜRKÜM DİYEMEDİĞİ GİBİ TÜRKİYEYE DE SÖVEN SOYTARI BUNLAR..
 • HURSİT DİLAVER

  08 Ekim 2019 18:43
  4 0
  ayrıca dün içki fişkı ziftlenmiş 3 dingil istanbulda bir hastanede terör estirmiş. benim kızım yeni doktor oldu.aybaşından beri görevde. bu da aynı. eger orada olaydım da benim kızıma mikrpluk ettiklerini göreydim. sarhoşmuş. laiklerin dediği gibi alköölllüyymüüş dinlemem gene paşa paşa yatardım. söyleyin o itlere.bir de bu tabip odası ne işe yarııyor .işi güçü tayyip beyi mi kovalamak.BUNA İHKAK-I HAK DERLER BEYLER
 • hursit dilaver

  08 Ekim 2019 18:41
  3 0
  iyi ki orada değildim. yoksa bu adamın kafasını oradaki bir taşla parçalar ve de paşa paşa yatardım.umurumda da olmazdı..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;