GÜNCEL

Melih ALTINOK : Ne zaman vuracağını Ankara bilir!

Tarih
28 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok
 Hava kuvvetlerinin, PKK'nın yeni Kandil'i Sincar'a yaptığı yıldırım baskın tarihi bir dönemeç. Zira örgütün Suriye kolu YPG'nin stratejik hedeflerinin yerle bir edildiği operasyon tamamen "made in Turkey!"

Daha önceki dağı taşı bombaladığımız harekâtların aksine, son Sincar harekâtının istihbarat, değerlendirme, planlama ve karar süreçleri tümüyle Ankara'da gerçekleşti.
Ve belki de hepsinden önemlisi siyasi irade, tıpkı ABD Başkanı Trump'ın büyük bir özgüvenle açıkladığı gibi, terörist hedefleri vuracağını önceden ilan etmedi.
Türk Dışişleri'nin açıkladığı gibi, sadece bölgedeki "müttefikler" operasyondan birkaç saat önce zarar görmemeleri için bilgilendirildi. Söz konusu bilgilendirmenin bir izin olmadığının altını da çizelim.
İşte sahadaki aktörlerden ABD'nin ve hatta Rusya'nın sanki kendileri vurulmuş gibi tepki vermelerinin en büyük nedeni de bu.
Ankara'nın uzun yıllar, teröristleri destekleyen devletlerin "denetiminde" teröristlere operasyon yapmasına alıştıkları için şaşkınlar.
Ancak ortada uluslararası hukuka ve egemen devlet pratiklerine aykırı bir durum olmadığı için resmi tepkilerden ziyade neye itiraz ettikleri anlaşılmayan diplomatik sitemlerle yetiniyorlar.
İstedikleri kadar kıvransınlar...
Devlet içinde terörist unsurlarla işbirliği yapan ve yabancı istihbarat servislerinin dümen suyunda hareket eden çeteler tasfiye oldukça Türkiye daha etkili operasyonlar pişirmeye devam edecek.
Arkasında vesayet kurumlarının değil sadece ve sadece halkın desteği olan siyasi irade de bu güvenle ülkenin ulusal çıkarlarına odaklanacak.
Yani kısacası geçti o al gülüm ver gülüm günler cancağızım.

***

PKK bile kabul ediyor ama...

TSK'nın Sincar'daki terörist unsurlara yönelik gece yarısı baskınının ardından sosyal medyada bir manipülasyon kampanyası başlatıldı.
Başrolde ise her zaman olduğu gibi gazeteci kılıklılar vardı.
Montajlı ajitatif görsellerle, askeri değil sivil hedeflerin vurulduğu yalanı sistematik halde yayıldı.
Ne var ki kampanyayı yalanlayan bu kez bizzat örgütün kendisi oldu.
Harekâtın ertesi günü ABD'li askerler eşliğinde vurulan noktaları gezen PKK-YPG'li teröristler, tüm dünyaya üslerinin vurulduğunu açıkladılar.
Allah kimseyi, teröristler kadar bile olamayanların enformasyonuna mahkûm etmesin.

Sabah
28 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;