GÜNCEL

Melih ALTINOK : Müjdat Gezen ilk kez güldürdü!

Tarih
29 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok
 40 yıldır "Darbükatör Baryam" tiplemesiyle tanıdığımız Müjdat Gezen'in tiyatrosunun kapısı geçtiğimiz şubatta kundaklanmıştı.

Bazı gazetelerin manşetlerinde laik "Cumhuriyete kalkışma" şeklinde yankı bulan bu olay sonrasında pek çok oyuncu Gezen'e destek olmuş, toplantılar düzenlenmişti.
Gezen ise verdiği mülakatlarda yaşananlara tepkisini şu sözlerle özetliyordu:
"Cumhuriyet ateşine bir şey olmaz!"
Aradan iki ay geçti. Sanat merkezinin kapısını yakan saldırgan dün hâkim karşısındaydı.
Gerisini mahkeme salonundan aktarıyorum. Diyalogların tamamının gerçek kişilere ait olduğu ve mahkeme kayıtlarından bire bir aktarıldığını hatırlatalım.
Perde!
Mahkeme heyeti salona girer. Herkes kalkar.
Hâkim Gezen'in tiyatrosunu kundaklamaya kalkan sanık Mehmet Ali Aligül hakkındaki iddiaları hatırlatır:
- "Mala zarar verme ve kasten yangın çıkarma" suçlarından 9 yıla kadar hapis cezasıistemiyle tutuklu yargılanan sanığın...
Kendisini televizyonlardan da tanıdığımız avukat Celal Ülgen söz alır:
- Tutuklanma bir tedbirdir, bu tedbirin uygulanmasına gerek yoktur. Kimsenin tutuklama ile terbiye edilmesini istemeyiz!
Tragedyanın kilit monoloğunu kurtarmış bir oyuncu edasıyla heyeti süzen Avukat Ülgen altın vuruşunu şu sözlerle tamamlar:
- Müjdat Gezen evli ve dört çocuğu olduğu için sanığı çaya davet etti. Sanık Aligül de bu daveti kabul etti. Sanığın tahliyesini istiyoruz!
Bu arada kafanız karışmasın, kundakçının tahliyesini isteyen Celal Ülgen'in, yakılantiyatronun yani Müjdat Gezen'in avukatı olduğunu da hatırlatalım.
Kundakçı ve avukatı da Müjdat Gezen'in avukatının sözleri üzerine ekleyeceklerinin olmadığını, kendisine tamamen katıldıklarını, zaten ne söyleseler fazla olacağını açıklarlar.
Ve son söz yine hâkim söyler:
Bu kadar olumlu yaklaşımdan sonra tahliyene karar veriyorum.
- Alkışlar!
Evet, o günlerde bu olay üzerinden kopardığınız fırtınaya, verdiğiniz siyasi mesajlara samimi şekilde inananlar, size destek verenler ne düşünüyorlar bilmiyorum...
Ama ben çok güldüm Müjdat Bey. Hatta ilk kez güldüm diyebilirim size.
Ama lütfen bir daha böyle komedi türündeki oyunlarınıza "Cumhuriyet ateşi sönmezgibi isimler vermeyin, insanlar ciddi sanıyor.

***

Siyasal İslamcı enkıromen'e ilk destek Arınç'tan

Biliyorsunuz medyada bir "siyasal İslamcı" tartışması sürüyor. Her gün listeler yayınlanıyor.
Hürriyet'in İslamcı mahalleden gelen yeni başkırosu, nam-ı diğer enkıromen de geçtiğimiz günlerde eğer bir tercihte bulunursa siyasal İslamcılardan yana saf tutacağını açıklamıştı.
Dün kendisine ilk destek Bülent Arınç'tan geldi. Enkıromenin Melih Gökçek'le ilgili twitlerini RT eden Arınç'ın bu hamlesi tartışmada safların netleştiğini gösteriyor.
Gazetenin o reklam sloganıyla söylersek, demek ki neymiş...
"Hürriyet bazen..."

Sabah
29 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  29 Nisan 2017 17:02
  1 0
  o satışı iptal edin . satın alan da arap işadamıymış. kibarlığı,çekingenliği,pısırıklığı,aman boşverciliği bırakın.buu işte üstün olan siz olduğunu gösterin. bakalım onlar vıyaklarken ne yapacaklar.CHPye bu kadar yüz verdiniz. bu korku hala bitmedi mi. daha ne yapsın bu adam sizin için be. ulan gezi de bile fas'tayken dahi koruyamadınız, sindiniz.pıstınız. o gelince ayaklandınız ayıp.O GEZİCİLERE HESAP BİLE SORAMADINIZ. TAYYİP BEY NE YAPSIN.
 • hursit dilaver 2

  29 Nisan 2017 16:58
  0 0
  nedir bu ALBATROS İŞİ.ADAM KOCA YEŞİL ALANI (CHPli belediye) satmış.TIK YOK,ELBET BEN CHP'YİM, HERŞEYİMDE LAYÜSELİM, LAYEMUTUM DEDİ İŞTE.böyle işte.hadi O SATIŞI İPTAL EDİN...elinizde KHK var. iptal edebirsiniz. size yaptırmadılardı ama sizin umurunun da değil. bu ne iş be.cumhuriyet nasıl dalgasını geçmiş okuyun.
 • hursit dilaver

  29 Nisan 2017 16:54
  0 0
  bu satışı iptal edecek gücünüz var mı . SEVDA TEPESİ ve GALATA PORT olaylarını hatırlayın ve buralara çivi çaktırmamak için CHPnin nasıl kıyamet kopardığını ve o STK dediklerini nasıl hoplattıklarını hatırlayın.bir de,o ÇYDD başkanı, mezarının da 4 köşesinden 2x2000 watlık projektörlerle aydınlanası kadının BİZ ASILIZ,BİZ İSTEMEZSEK,BU ÜLKEDE HİÇ BİR ŞEY YAPILMAZ sözünü hatırayın.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;