SİYASET

Melih Altınok : Muharrem Bey bir tek atabilecek mi?

Tarih
04 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Günlerdir "Cumayı bekleyin" diye duyuru yapan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı bugün açıklanıyor...
Ancak adı Demirel'den sonra her Cumhurbaşkanlığı seçiminde gündeme getirilen İlhan Kesici sürprizi bozmuşa benziyor. Zira İHA'nın haberine göre Kesici dün şöyle konuştu:
"Bana bir mesaj yok ama benim duyduğum kadarıyla Muharrem İnce aday olacak. Ben bir şey açıklamış olmadım, öyle duydum. Sabah İnce'yi telefonla aradım, tebrik ettim. 'Allah mahcup etmesin' dedim. Tahmin ediyorum onun da bilgisi vardı, tebriklerimi kabul etti."
Kesici'nin akşam saatlerinde milletvekilliği başvurusu yapması da, adaylıktan umudunu kestiğinin bir göstergesiydi.

***

İddiaların ne derece doğru olduğu bugün ortaya çıkacak ama sonuç ne olursa olsun CHP için yeni bir dönem başlıyor.
Çünkü "niçin aday olmuyorsunuz" sorusuna "Seçilsem TBMM'de tarafsız kalacağıma ilişkin namusum ve şerefim üzerine yemin etmem gerekecekti.(Rıfat Başaran/ Hürriyet)" yanıtını veren Kılıçdaroğlu'nun aday olmayacağı kesin. Ve bu kararı-kararsızlığı onu tarihin tozlu sayfalarına gömecek.
Zira Muharrem İnce ister aday gösterilsin, isterse gösterilmesin CHP'nin yükselen değeri olacak...
Şöyle ki... Aday gösterilmesi halinde, Erdoğan'ın karşısında aday olmanın kendisine sağlayacağı imajla, kaybetse de iddiasını sürdürme imkânı bulacak... Aday olmaması halinde de, olası yenilginin faturasını Kılıçdaroğlu'nun kararınakararsızlığına çıkartıp yine yoluna devam edecek.

***

Gelelim işin aslına... Peki, 26 Mart 2011'de "Türkiye'ye sözümdür, AKP gidene kadar ağzıma alkol koymayacağım. Çünkü iftira atıyorlar" diyen İnce'nin perhizi bozma ihtimali var mı?
CHP'nin ittifak kurduğu İyi Parti ve Saadet Partisi de kendi cumhurbaşkanı adaylarını çıkartacaklarını açıkladıkları için İnce en fazla partisinin oylarını alacak. CHP'nin oturduğu yüzde 25 bandı düşünülünce de bu ihtimal uzak görünüyor. Tabii bir de CHP'den Akşener'e kayacak oylar var.
Kaldı ki, muhalefetin iddiasında etkisi olduğu gözlenen dış aktörler de tercihlerini Akşener'den yana yaptıklarını gizlemiyorlar.
Yani CHP'nin iktidar olma umudu bir yana, ana muhalefet pozisyonu tartışmalı hale gelecek.
Dolayısıyla, Muharrem Bey bir süre daha en fazla rakı bardağını koklamakla yetinecek gibi. Tabii geçen 7 yılda diyeti neyse ödeyip sözünü meze yaparak kadehini "Ah Kemal Bey ah, yaktın hepimizi" diye kaldırmadıysa.
İnsanlık hali, olmaz olmaz...

Sabah
4 Mayıs 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • ŞAH VE MAT

    05 Mayıs 2018 09:43
    1 0
    KILIÇDAROĞLU PARTİ İÇİ MUHALİFLERİ O VEYA BU ŞEKİLDE GÖNDERDİ.ANCAK İNCE'Yİ BİR TÜRLÜ GÖNDEREMEDİ.BU ADIMLA İNCE KENDİ İPİNİ BOYNUNA GEÇİRDİ ELLERİYLE ROZETİ ÇIKARDI.BAŞKAN OLAMICAK BİLİYOR VE MECLİSEDE GİREMİCEK OZAMAN İNCE Yİ PARTİYE TEKRAR ALIRMI HİÇ SANMAM SEN PARTİNİ KENDİ ELLERİNLE BIRAKTIN DEYİP İNCEYİ KABUL ETMİCEK EEE KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;