GÜNCEL

Melih Altınok : İki devlet tek millet

Tarih
07 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Hafta sonu resmi bir törende konuşan Venezüella devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik suikast girişimi gerçekleştirildi.
Maduro, üzerine bomba yüklenmiş kumandalı bir hava aracıyla (drone) gerçekleştirildiği belirtilen saldırıyı sağ salim atlattı.
Ancak yaralı askerler var.
Daha önce defalarca benzeri girişimleri atlatan Venezüella Devlet Başkanı, ABD'yi ve komşusu Kolombiya'yı işaret ediyor... Suikastın tetikçiliğini üstlenen "Tişörtlü askerler" örgütünü de son seçimlerden yenilgiyle çıkan aşırı sağcı muhalefet ile ilişkilendiriyor.

***

Rahatlıkla, Başkan Maduro'nun doğru yere baktığını söyleyebiliriz.
Zira ülkeyi ABD güdümünden çıkartan eski Başkan Chavez 
döneminden beri VenezüellaPentagon'un ve CIA'nın hedefinde. Daha geriye gidersek ta Bolivar döneminden beri... Caracas, defalarca darbe girişimine sahne oldu.
Seçim öncesi, sınır ötesi operasyon perspektifini askıya alacağını vaat etmesine rağmen Başkan Trump da "devlette devamlılığateslim oldu.
Geçtiğimiz aylarda, ABD çıkarlarını tehdit ettiğini söylediği bu kendi halindeki ülkeyi hedef tahtasına oturttu. Askeri harekât seçeneğini telaffuz etti... Venezüella muhalefetindeki işbirlikçilerini ve Kolombiya dahil ülkenin tüm komşularını göreve çağırdı!

***

Hikâye ne kadar tanıdık geliyor değil mi?
Çünkü binlerce kilometre uzağımızdaki bu halkla hedeflerimiz de aynı, engellerimiz ve ödediğimiz bedellerimiz de.
Onlar da bizim gibi, ABD'den diğer emperyalistlerden bağımsız, kendi çıkarları için, kendi hür iradelerine göre yaşamak istiyorlar...
ABD, onların karşısına da taşeronlarıyla dikiliyor...
Onlar da ekonomik sabotajlarla, terörle, darbeyle terbiye edilmeye çalışıyorlar...
Ve çok şükür, orada da yurtseverler, tıpkı bizlerin 15 Temmuz'da yaptığı gibi, galip geliyorlar, bağımsızlıklarına ve egemenliklerine sahip çıkıyorlar.

***

Pekâlâ, iki devlet bir millet işte.
Evet, belki dilleri, dini, rengi, kültürü bambaşka olan iki halk, Venezüellalılar ve Türkiyeliler.
Ama en az Azeriler kadar yakınlar bize. Hatta Türkiye'nin şu zor günlerinde Venezüella'nın verdiği "açık" desteğe bakılırsa belki daha da fazla...
Bu krizde de Sosyalist Venezüella'ya karşı ABD'nin yanında saf tutarak yine bizleri şaşırtmayan okyanus ötesi solcularımızdan ise şüphesiz daha yakınlar bize!
Çünkü emperyalizm karşısında sömürülen tüm halklar tek millet aslında.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Osman Çelik

    07 Ağustos 2018 17:42
    0 0
    Aslında bu saldırıdan , şunu da çıkarmak lazım, bizim ülkemiz in birlik ve beraberliği ni kabullenemeyen ler, bize de bu saldırı tekniğini kullanabilir ler, ASELSAN IN DİKKATİNE, demek istiyorum, bu tür saldırıları bertaraf etmek için teknoloji geliştirmelidir, ASELSAN a ayrıca güvenim de tam dır, Saygılarımla
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;