POLEMİK

Melih Altınok : Hadi güldür güldür güldürsene bizi

Tarih
25 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Show TV'de "Güldür güldür" isimli bir komedi programı var. atv Son Duraknedeniyle boş zamanım gece olduğu için bazen programın tekrarına denk geliyorum.
Ekibin yönetmeni, Rahmetli Kemal Sunal'ın oğlu Ali Sunal... Bir dönem Yılmaz Erdoğan'ın "Çok güzel hareketler bunlar"da üstelendiği rolü aratmıyor. Oyuncular da büyük değil iyi oynuyorlar. Bu yüzden de komikler.
Şimdiye kadar siyasi göndermeleri daha çok metne gömen ekibin son skeçlerinden birisi, açık politik mesajlar yüklü medya eleştirisi nedeniyle konuşuluyor.
Yer, Hükümete yakın bir gazetenin yazı işleri... Gündem toplantısı yapılıyor. Gazetenin yayın yönetmeni, editörlerden gelen her negatif haber önerisini, seyirciden de reaksiyon alacak bir espriyle, pozitife çeviriyor:
- Küresel ısınma nedeniyle denizlerde su seviyesi yükseliyor...
- Yaz, Sivas'a deniz gelecek!

***

Bu skecin politik göndermesine dair söyleyeceklerimi uzatmayacağım. Zira yıllardır ilkem bellidir.
Gazetecinin misyonu muhaliflik değil, eleştirelliktir. Dolayısıyla hep eleştiri kadar sürekli övgü de sorunlu bir perspektiftir.
Ama madem tiyatrocu arkadaşlarımız bizim meslekle ilgili bir hiciv yapıyorlar, yüzümüzü güldürüyorlar... O halde ben de onların alanlarının en zor yerinden sorayım, gülebiliyorsak sonra hep beraber güleriz.
Kabul ediyorum, işleri zor... Zira en zor ancak bir o kadar da nitelikli reyting, güldürerek alınandır. Mesela, karikatürize ettikleri hükümete yakın medya gibi, muhalefete yakın medyanın eleştirisini yaparak da güldürebilirler mi?
Bu soruyu politik tercihleri açısından değil, yetenek ve yaratıcılık kabilinden soruyorum.
İşin kolayına kaçmadan, bir ara CHP Genel Merkezi'nin ikinci katından yayın yapan Halk TV'nin gazeteci pozlarını falan tiye alarak değil ama!

***

Savcı Mehmet Selim Kiraz katledildiği günkü Cumhuriyet gazetesinin yazı işleri toplantısını canlandırarak güldürebilirler mi seyirciyi örneğin?
Yine bir seçim öncesi, sandığa korkuyla mesaj vermek için bu ülkenin bir savcısı canlı yayınlarla rehin alınıp katledilmişken yapılan o toplantıyı sahneleyebilirler mi?
Bugünlerde HDP'den milletvekili olan o günlerin "tarafsız" gazetecisinin, savcıyı rehin alıp katleden teröristlerle yaptığı röportajı nasıl gördüklerini...
Neler konuştuklarını ve ertesi gün gazetelerine teröristleri aklamak için "Mecbur bırakıldığımız bir eylemdi" başlığını atabildiklerini...
O toplantıdaki meslektaşlarımız birinin "Yahu biz ne yapıyoruz. Gencecik birbabayı öldüren teröristlere gerekçe bulmak gazetecilik mi?" diye bir sitem olsun edip etmediğini...
Ne dersiniz arkadaşlar bu halin mizahını yapabilir misiniz? Bizi yine güldür güldür güldürebilir misiniz?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Şaka olması gerek

  28 Mart 2019 19:16
  1 1
  Adamlar güzel bir oyun yapmış eleştirmiş yahu.sen yazılarınla ve eylemlerinle öyle olmadğını bize göster. Bu devirde 'kaseteci' olmak zor zanaat.
 • zaza murat

  26 Mart 2019 23:25
  2 0
  bu ülkede sanatci olamk hain olmaktan geciyor 100/90 böyledir..... sanatci demek hain demek bakin gooogle görürsünüz...
 • Fatih

  25 Mart 2019 18:35
  2 0
  O zaman reytingleri düşer. Biz hazmederiz ama onlar hazımsızdır ve iyi bilinir.
 • HAK DAVA

  25 Mart 2019 17:31
  3 0
  SABIR KARDEŞİM SABIR BU DOMUZLARIN DA SONU YAKINDIR....
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;