SİYASET

Melih ALTINOK : Erdoğan % 52, diğerleri % 48

Tarih
17 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok
 Hiç lafı dolandırmayalım, edebiyat yapmayalım. Tayyip Erdoğan, dün 2014'teCumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 51,79 oyu tazeleyerek güvenoyu almıştır.

Dolayısıyla, 16 Nisan referandumunun sonucu 2002'den beri karşısına hep blok olarakçıkan rakiplerini 10 kere yenen halkın o tek adamının "diğerleri" karşısındaki zaferidir.
Diğerlerinin kimler olduğunu biliyorsunuz. Yalnızca CHP ve HDP değil, evet çıkarsa müzakerelerin gözden geçirileceğini söyleyen Avrupa Birliği, FETÖ ve PKK da hayır cephesinin bir bileşenidir.
Devlet Bey'in samimi çabalarına rağmen memleketi Osmaniye'de Hayır'ın yüzde 47'leri bulmasının gösterdiği üzere, MHP tabanından kayda değer bir evet gelmediği ortada.
Dahası, geçmişte Ak Parti'yi yönetmiş Davutoğlu ve Gül gibi aktörlerin sahaya inmemeleri ve ağızlarından "evet" dışında her şeyin çıktığı düşünülürse... Diğerleri cephesinin yukarıda saydığımız aktörlerden ibaret olmadığı da görülmektedir.
7 Haziran seçimleri sonrası "Erdoğan gitsin koalisyon kurulsun" yayıncılığına geçen ürkek hayırcı medyanın, Ak Parti tabanına yönelik sinsi manipülasyonlarını saymıyorum bile...
Ama son on beş yılda dokuz kez başaramadıkları gibi bu sefer de yenildiler.
Yeni hükümet modelimiz hayırlı olsun.
Türkiye'nin önü her zamankinden daha açık!

***

Katılım, sistemden umudu gösteriyor

Referanduma katılımın yüzde 85 civarında olması mutluluk verici. Avrupa ortalamasının katbekat üzerindeki bu oran seçmenin sistemden umudunun açık bir göstergesi.
Yüzde 51-52 arasında çıkan evet sonucuna gelince.
Birleşik Krallık AB'den ayrılma referandumdan yüzde 51.9 evet diyorsa...
Trump ABD'ye, bir puan bile değil, yüzde 0.4 farkla Başkan olabiliyorsa...
Türk halkının 16 Nisan referandumundaki evet oranı da tartışmasız meşrudur.

***

Dersler...

Yazıyı yazdığım saat itibariyle İstanbul ve Ankara'nın seçim sonuçları netleşmemişti. Ancak kıran kırana bir mücadele sürdüğünü, oy oranlarının gidip geldiğini görüyorum.
Ak Parti teşkilatları kuşkusuz bu durumu değerlendireceklerdir.
Hayır cephesinin sonuçlardan alacağı derse gelince... Dün baktım Evet'in galip geleceğianlaşılır anlaşılmaz seçmene hakaret etmeye, halka kızmaya başladılar.
Çok merak ediyorum, hezimetlerinin bu kibirden kaynaklandığını anlamaları için sandıkta daha kaç kez yenilmeleri gerekecek?

***

Artık rahatça hayır diyebiliriz

Sizce, 16 Nisan'a dek kahvede, metroda, markette sıkça duyduğumuz "hayırlı günler" temennisini artık daha mı çok işiteceğiz yoksa daha mı az?

Sabah
17 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • DR

    19 Nisan 2017 11:33
    0 0
    KESİNLİKLE DOĞRU HEMDE AKP İÇİN DEKİ ALÇAKLARA RAĞMEN ÖZELLİKLE DAVA ADAMI OLDUĞUNU SÖYLEĞİP KAHPELİK YAPAN SENDİKALARA RAĞMEN SENDİKALARIN BAKANLIKLARA YAPTIRDIĞI ATAMALARDA LİYAKAT YERİNE YALAKALIK AKRABALIK ÖNE ÇIKTI ÖRNEĞİN EĞİTİM BİR SEN SENDİKASINDA BU HEP BÖYLE OLDU SAYIN BAŞKAN DERHAL BU YAMUKLARI AYIKALMALI
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;