GÜNCEL

Melih Altınok : Deneme bir iki...

Tarih
27 Eylül 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Dün öğle saatlerinde İstanbul'da yaşanan deprem tüm gündemin önüne geçti. İnsanlar, bir an güçlerinden, meşgalelerinden sıyırılıp yaşadıklarını hissetiler.
Ciddi bir durum yok. Bu yaşadığımız sarsıntıyı, uzmanların daha büyük olacağını tahmin ettikleri muhtemel depremin küçük bir simülasyonu olarak düşünelim. İlk etapta çıkardığımız derslere bakalım:
1- Cep telefonlarımız kilitlendi. Mevcut altyapıya hepimiz yüklenince hiçbirimizim konuşması da mümkün olmadı. Evlerimizdeki, işyerlerimizdeki sabit telefonların değeri anlaşıldı. GSM operatörleri acilen kapasitelerini arttırmalılar. Biz kullanıcılara düşen de deprem sonrası hal hatır sormalarımızı kısa tutmak. O anda bu iletişime bizden daha çok ihtiyacı olanları düşünmek.
2- İnternette ve büyük oranda WhatsApp'daki iletişimde bir aksama yaşanmadı. Bu bize deprem sonrası kullanılacak sistemlere dair çok şey söylüyor.
melih altınok ile ilgili görsel sonucu3- Bazı televizyonların reyting kaygısından çok acemilikten kaynaklanan kanlı canlı deprem paniği de gözden kaçmadı. Depremin artçıları sürerken ağlayan çocuklarla, insanlarla röportaj yapmanın, Twitter'daki dedikoduları ekranda dillendirmenin başka bir açıklaması olamaz.
4- Ambulanslar ve itfaiyeler çağrıldıkları yerlere ulaşmakta zorlandı.
Bu erken uyarıyı dikkate alalım. Sizin de ekleyeceklerinizle birlikte bu zorunlu tatbikattan nasıl çıktığımıza kafa yoralım.
Geçmiş olsun.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;