SİYASET

Melih Altınok : Danışmanları Kılıçdaroğlu’na danışmıyor mu?

Tarih
26 Ekim 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok
Bir sohbette Mehmet Barlas anlatmıştı. Eskinin kurt siyasilerinden biri danışmanlarını yanına çağırıp başlamış fırça atmaya:

"Bana danışmadan kafanıza göre iş yapıyorsunuz, siz nasıl danışmansınız!"
Dün partisinin grup toplantısında faiz konusunu işleyen Kemal Kılıçdaroğlu'nun aşağıdaki sözlerini dinlerken bu anekdot aklıma geldi. Yine güldüm kendi kendime...
"...Seçim meydanlarında söyledik... Herhalde vatandaş bize inanmadı, oy vermediler. Ancak tekrarlıyoruz, Türkiye'yi tefeci faizden ancak
CHP kurtarabilir. Başbakan diyor ki 'Bankalara sesleniyorum tefeci faizleri indirin' diyor. Gören sanır ki CHP iktidarda kendisi muhalefet...
Sayın Cumhurbaşkanı da faizlerden şikâyetçi, e indirin kardeşim. Biz mi engelledik? Getir Meclis'e faizler yüzde 1'i geçemez diye vallahi destek vereceğiz!"
Eski Başkanlık danışmanlığından tinerciliğe geçip kendine ve sağa sola jilet atan ihtiyarların küfürlerine rağmen... Ülkenin temel probleminin yüksek faiz olduğunu söyleyen bir gazeteci olarak Kılıçdaroğlu'nu "niyetinden" dolayı tebrik ediyorum.
Ne var ki Kemal Bey olayı biraz yanlış anlamış. O faiz işi öyle kanunla olmuyor... En azından bizimki gibi demokrasiyle yönetilen, serbest piyasa koşullarının hâkim olduğu hukuk devletlerinde...
Anlaşılan o ki ekonomi danışmaları da Kemal Bey'e hiç danışmıyorlar.
Danışsalar, belki ağzından "Ev ödevinize doğru düzgün çalışın da milletin önüne çıktığımda rezil etmeyin beni. Neticede 'arkadaşlar çalışıyor' sözünü literatüre kazandırmış bir partiyiz biz" uyarısını duyarlardı.
Bu arada Sayın Kılıçdaroğlu, aklıma gelmişken söyleyeyim, enflasyon da kanunla düşmez. Aman diyeyim, danışmanlarınız aksini dese de siz sakın kürsüde falan "vaat" diye seçmene böyle şeyler söylemeyin. Bakın sonra inanmıyor seçmen size. Üzülüyorsunuz.

***

O hâkimlere ödetin!
FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz Kazan'daki üste darbe gecesi gözaltına alındığı halde çıkarıldığı mahkemenin hâkimlerince serbest bırakılmıştı.
Hepimizi çileden çıkartan bu skandal üzerine HSYK bu hâkimler hakkında soruşturma başlattı. Dün de ortalığı birbirine katan Öksüz'ün yakalanmasına yardım edene 4 milyon TL ödül verileceği açıklandı! Şimdi talebimiz bu paranın Öksüz'ü sorgulayan ve serbest bırakan o hâkimlere rücu edilmesi. Dün Twitter'da yaptığım bu çağrıya rekor destek geldi. İlgililere duyurulur, vatandaş "FETÖ'cüler gibi parayı sokakta bulmadık" diyor.
Bu arada eğer Öksüz'ü ele veren bir FETÖ'cü olursa ödemenin birer dolarlık banknotlarla yapılması da fena fikir değil sanki.

***

Dursun Çiçek "Bir daha asla" diyor
Pazartesi günü bu köşede Ahmet Hakan'ın 15 Temmuz'dan üç ay önce CHP Milletvekili Dursun Çiçek'le yaptığı "Ordudaki Fetullahçıların darbe yapma gücü sıfır" başlıklı röportajını ele alıp şöyle sormuştum: Ordudaki Fetullaçıların oranı hani en fazla yüzde 10'du? Darbe yapma güçleri sıfır dediğiniz hainler 15 Temmuz'da o işe kalkıştılar. Ve gördük ki ordumuzun komuta kademesi adeta teslim alınmış!"
Dün Dursun Bey cevap hakkını kullanmak için aradı. Eleştirdiğim sözlerinin Fetullahçıların başarılı olma olasılığına yönelik olduğunu söyledi. Yani Çiçek özetle "Ben Fetullahçılar darbeye kalkışırlarsa başarılı olma şansları sıfır dedim farklı algılandı" diyor.
Kendisini bulmuşken fısıltı gazetesinde konuşulan "İkinci hamle gelecek mi? Önce ağustos demişlerdi, şimdi de... TSK'yı ve daha önce kumpasına
kurban gittiğiniz FETÖ'yü tanıyan biri olarak ne düşünüyorsunuz" diye sordum.
Dursun Bey hiç düşünmeden "mümkün değil" dedi. "Yeni dalga gelecek iddiaları ekonomiyi sabote etme yönündeki operasyonların bir ayağı" diye de ekledi.

Sabah
26 Ekim 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;