POLEMİK

Melih Altınok : Cinnet vatan

Tarih
13 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Birkaç yıl önce PKK'nın Diyarbakır'da katlettiği köylüleri ziyarete giderken resmi tören kıtasındaki askerlerle bir fotoğraf çektirmiştim.
Ancak bu fotoğraf yüzünden müthiş bir linç kampanyasına maruz kaldım. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nu sık sık eleştirdiğim için hedeflerinde olduğum AKP'li gazeteciler fitili ateşlemişti. Yaptığımın "askeri aşağılamak" olduğunu söylüyorlardı.
Tören kıtasındaki askerler, isteyen herkesle, vatandaşlarla hep fotoğraf çektirdiklerini, üstelik bu kez talebin kendilerinden geldiğini açıkladılar. Ama nafile...
Sözcü'sü, Yeni Şafak'ı, karanlık odası, rakibine ancak başkaları da girişince söz söyleyebilen Ahmet Hakan tipi gazetecisi, popülizm uğruna ağzından düşürmediği hakkaniyeti ayağıyla çiğneyen siyasetçisi linçe ortak oldu.
Bir terör saldırısının ardından askere moral vermeye çalışırken, şikâyet üzerine hakkımda "halkı askerlikten soğutmaktan, devletin manevi şahsiyetine hakaretten" soruşturma bile başlatılmıştı. İyi mi?
Neyse ki derdimi anlatabildiğim, hukuk mantığına sahip bir savcıya denk gelmiştim. Soruşturma düştü.

***

Ama herkes bu kadar şanslı olmayabilir. Örneğin n11.com isimli dijital pazarlama şirketinin mesaj sorumlusu... Çünkü 10 Kasım'da müşterilerine şöyle bir mesaj çekmiş:
"11. 11'e dakikalar kaldı! İçimize sinmedi, rahatsız olabileceğini göze alarak, en azından siren çalmayarak mesaj atıyoruz. Saat 00:00 itibariyle özel ürünler sayfası açılacak."
Yok artık, ne var bunda değil mi?
Öyle demeyin. Bu işleri seven birtakım ünlülerin ve goygoycuların da yardımıyla "Atatürk'e hakaret" çıkartmışlar bu ticari kampanya mesajından.
İçinde 10 Kasım'larda saat 9'u beş geçe çalınan "siren" geçiyor ya...
Şirket 'siren'in kampanyada kullandıkları Ayşe Hatun Önal şarkısının adı olduğu açıklamaya çalışıyor falan ama yer mi hassas vatandaş?
Vah o çalışanın haline... Allah yardımcısı olsun. Umarım işini kaybetmezhakkında hakaretten dava falan açılmaz.

***

İnsanların hepsinin iyi niyetli, akıllı, mantıklı, sağlıklı olmasını beklemek saflık olur. Böyle şeyler hep olacak.
Dolayısıyla linçlerden bireyleri korumak önce siyasetin sonra yargının sorumluluğudur.
Çünkü delile bakılmaksızın, kamuoyunu tatmin etmek için verilen yargı kararlarının sonu felakettir. Tıpkı Türklüğe hakaret etmediği halde "kamuoyu öyle anlamış" denilerek mahkûm edilen Hrant'ın katledilmesine giden yol gibi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 3

  13 Kasım 2018 16:48
  0 0
  bitmedi, resülümüze ve kitabına ARABIN YAVELERi demek,''yazdığı şiir kitabina kuran adını verip, peygmberliğini ilan eden'' demek... işte bunlar 1930lar türkiyesi neslidir. bunun hayali ile artık mezar başına gelmiş adamlar,hala da bundan dönmüyorlar. haklılar. aşağıda ata onları elde beyzbol sopası ile bekliyor ve gözleri hep açık gidiyorlar.ataya ne cevap veriririz diye ölmek istemiyorlar,ölümden kaçıyorlar.
 • hursit dilaver 2

  13 Kasım 2018 16:46
  0 0
  LAİKÇİ, KEMALİST, SEGONDER SEKÜLER,DÜNYA VATANDAŞI, OSMANLI VE İSLAM KİN VE NEFRETLİ,CAMİLERE TERS BAKAN VE TURNİKE KOYMAK İSTEYEN, EZANDAN SELADAN RAHATSIZ OLAN, HALKEVLERİNİ İBADETHANE YAPIP, HER PAZAR ORAYA MİLLETİ ZORLA TOPLAYIP NUTUKTAN BABLAR, OKUMAYI HAYAL ETMEK.ülkenin yüzde 25 kadarı değil,yüzde 48 kadarı bunun hayalindedir.sanmayın ki, che guevera farklı. o da bu sisteme tam biat etti ki,kemalister bile şaşırdı.
 • hursit dilaver 1

  13 Kasım 2018 16:40
  0 0
  hala anlamadınız.her CHPli bir kemalisttir ve her CHPli kendini bir atatürk görür. siz de CHPye kaydolun ve kendinizi 1 hafta sonra tartın.katıksız kemalist olursunuz da öztürk yılmaza,mine kırıkkanata taş çıkartırsınız.bu hep böyleydi.CHP ile seçimlerde falan ortak olan da aynen CHP olur.yoksa öztürk yılmaz,mine,gamze, sada,tuncay ve digerleri farketmez.yanlışlıkla selam verin,3 günde CHPye mayışırsınız onlarda şeytan tüyü vardır. dikkat edin.
 • ANALİST

  13 Kasım 2018 13:17
  4 0
  atatürkçülerde siren denilince hayatlarında hemen bir fren geliyor. düşünce denilen olgu farklı bir yapıya bürünüyor. normaldir yani. sorsan bir de atatürkü sevmeyeni yobaz, gerici mantıktan yoksun görürler. o değil de bu zamana kadar siren ifadesini kendilerine ait gibi göstererek nasıl olmuşta ambulans ya da itfaiyeye gibi kurumlara dava açmamışlar şaşırıyorum doğrusu.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;