SİYASET

Melih Altınok : CHP tipi ön seçim

Tarih
11 Temmuz 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

11 Temmuz 2015

Partilerin seçime katılacakları milletvekili adaylarını ön seçimle belirlemesi demokratik bir metot. 7 Haziran seçimleri öncesi CHP bu modeli uygulayan partilerden birisiydi.
O günlerde bir TV programında CHP'yi ön seçim tercihinden ötürü kutladığımı, AK Parti'yi ve diğerlerini de aynı nedenle eleştirdiğimi hatırlıyorum.
Aceleci davranmışım. Biraz daha bekleyip o ön seçim mekanizması dedikleri şeyin nasıl işlediğini sonuçları üzerinden değerlendirmem gerekiyormuş.
Zira CHP örgütlerinden konuştuğum pek çok kişi, özellikle büyükşehirlerdeki ön seçimlerin tamamen parodi olduğu konusunda hemfikirler.
Son olarak bu iddilara konu olan isim, Meclis'teki sol yumruklu yeminiyle dikkat çeken CHP'li vekil Gamze Akkuş İlgezdi oldu.
İddilara göre parti teşkilatında izi bile olmayan İlgezdi'nin bölgesindeki ön seçimde 25.520 oy alarak seçilmesi "mucize" değildi. Zira Gamze Hanımın eşi olan CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin organize ettiği ön seçim kampanyası bir hayli "masraflıydı."
Bakalım ilerleyen günlerde bu ön seçim harcamalarının kaynağına dair yeni iddialar gündeme gelecek mi?
Yoksa has solcu Gamze Hanımın, "işçi sınıfının rezidanslarından başka kaybedecek hiçbir şeyi yokmuş" dedirten mal varlığı tartışmasına katıldığı için darp edilen CHP'li İBB Meclis üyesi Hüseyin Sağ'ın akıbeti namusluların gözünü mü korkutacak?
Seçim öncesi, Gülen çetesinin argümanlarıyla "hırsız var" kampanyası başlatan CHP ve ilişik medyası günlerdir kopan fırtına yokmuş gibi davranıyor.
Kemal Kılıçdaroğlu da ön seçim tercihini hatırlatarak seçimin faturasını partililere ödetiyor. Sanırım durumu sosyal medyada en iyi özetleyen cümle Cemil Barlas'ındı:
"Eskiden kat karşılığı arsa verilirdi şimdi ise liste karşılığı kat veriliyor. İşte yeni CHP!"

Garip bir milletiz velhasıl, kendimizi temsil edecek adayları belirlerken bile kendimizi kandırmayı başarıyoruz.

Sabah

 

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;