GÜNCEL

Melih Altınok : Bugün ‘Süreç’i bitirmek için ne yaptın?

Tarih
14 Temmuz 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

14 Temmuz 2015

Ülkece dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız, uğruna sivil siyasetin bedel ödediği Çözüm Süreci'nde tehlike çanları çalıyor.
Eskiden, mesela 90'larda bu girizgahı yaptığımızda devamında genellikle devletten yakınırdık. Çünkü ya köy boşaltmış ya orman yakmış olurlardı ya da daha fenası kulağımıza bölgeden JİTEM'in bir "faili meçhulünün" haberi gelmiş olurdu.
Son yıllarda ise bu kalıp değişti.
Size sadece geçen hafta yaşananlardan bir iki örnek vereyim.
7 milyar liraya mal olcak, Yeni GAP Eylem Planı'nın en büyük projesi Silvan Barajı'nın yapım çalışmaları sürüyor. Türkiye'nin ikinci en büyük, Avrupa'nın ise en yüksek barajı olan Silvan projesi bölgedeki tarımı canlandırmasının yanı sıra Diyarbakır'da 200 bin vatandaşa istihdam yaratacak.
PKK, Silvan Barajı'na yönelik son üç ayda 3'ü taciz ateşi, 9'u da yola patlayıcı döşenmesi şeklinde 12 saldırı gerçekleştirdi.
İkinci vaka yine bölgeden. 9 Temmuz'da su kesintisi yaşanan Erzurum ili Şenkaya ilçesi İnceçayır mevkiine belediye ekipleri gitti. PKK militanları çalışma yapan ekipleri durdurup su kesintisini kendilerinin yaptığını söyleyip "sana onarım çalışması yaptırmayacağız" dediler. Belediye personelini gönderen PKK'lılar araçlarına el koydular. Gelişme üzerine güvenlik güçleri devreye girdi, belediyenin el konulan bakım aracı yakılmış halde bulundu. 12 Temmuz'da da adli mercilere yansıyan gaspın olay yeri incelemesini yapan jandarmaya ateş açıldı. Bu esnada olay yerinden geçen sivil bir araçta bulunan vatandaşlar da yaralandı. Ne yazık ki 1 sivil de hayatını kaybetti.
Unutmadan, bu anlattıklarım resmi kaynakların iddiaları falan değil. Bölgede baraj yapımının Çözüm Süreci'nin sonlandırma gerekçesi olduğunu açıkça deklare eden PKK'nın da övünerek anlattığı "faaliyetler."
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı'nın 2 gün önce yaptığı, 2012 sonunda fiilen başlatılan, 2013 yılı Newrozu'nda ise kamuoyuna duyurulan ateşkesi şimdi niçin sonlandırdıklarına dair açıklamasına bakalım.
"Türk devleti 'Ben devletim, bildiğimi yaparım' diyerek ateşkese uymamış, sürekli çatışmalara yol açacak edimlerde bulunmuştur."
Peki PKK'nın takur tukur "edim" fiiliyle açıkladığı devletin bölgede barışı tehdit eden dayatması neymiş dersiniz? Onu da KCK'nın açıklamasından dinleyelim:
"Tüm barajların yapımını durdurma ve bunun için gerilla güçleri dahil her türlü imkanını seferber etme kararı alınmıştır. Baraj yapımında kullanılan araçlar gerilla güçlerinin hedefinde olacaktır." E harika. Al sana erke dönergecinin, "Kürt ulusal kurtuluş hareketi" terminolojisindeki formülü. Savaşcının "kaybet-kaybet" hedefinin ideal dengesi. "Kürtsün sen, hizmetsiz kal, işsiz kal, yani suni dengede kal!"
Şimdi hal buyken, ülkedeki envai çeşit Çözüm düşmanının taarruzlarına direnen siyasi irade, insaf sahibi bürokrasi ve bir avuç aydın, gazeteci nasıl bir diyalogdan hangi yüzle bahsedebilecek, değil mi?
Çözüm'e "ihanet" diyen MHP lideri Bahçeli'nin, süreci "bölünme projesi" diye yaftalayan CHP yönetiminin barışı geri döndürmek için sizden daha fazla yaptığı ne var?
Evet biliyoruz sizin derdiniz de Çözüm ruhunun tüm iyi niyetli unsurlarının meşruiyetini ellerinden almak. Ama başaramayacaksınız. 90'larda barışı dinamitleyen devlete nasıl karşı durduysak, şimdi de size aynı şeyleri söyleyeceğiz.
Bu halkın ensesini karartamayacaksınız. Ve tıpkı Nazım'ın dediği gibi, elbet, dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle, bu güzelim memlekette de barış.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;