GÜNCEL

Melih Altınok : Atatürk’le aldatmak!

Tarih
29 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

Bu sene de göstere göstere geldi 29 Ekim...
Önce apar topar bir Atatürk kitabı yazma yarışı başladı.
Çünkü emek aslanın ağzındaydı. Zira memlekette gazeteler bile kâğıt bulmakta zorlanıyordu. Erken kalkıp soluğu matbaada alanın Atatürk kitabı basılacaktı...
İpi önce göğüsledi diye, Vahdettin'in hatıratının yalan olduğunu bile bilmeyen adamların yazdığı Atatürk kitaplarını Migros kasalarındaki tıraş bıçaklarının yanına dizdiler.
Yetmedi, Tarih kitabı olduğu halde içinde tek bir dip not bile olmayan ve 39.90'dan satılan bu kitapları almanın her Atatürkçü'nün edinmesi gerektiği fetvasını verdiler. Hatta hatta müfredata alınıp okullarda okutulmalıydı bu şaheserler!
Ardından Danıştay'ın aylar öncesinde aldığı Andımız kararını Cumhuriyet Bayramı öncesinde açıklayıp kazanın altındaki ateşi harlattılar.
Şimdi de yapılmasın diye seçilmiş hükümete ültimatom veren dinozorların yeni havalimanına isim önerisini dinliyoruz.

***

Peki, nedir Atatürk'le alıp vermedikleri? Niçin eldivenden merdivene her güncel tartışmayı Atatürk üzerinden yürütüyorlar?
Atatürk'ü çok sevdikleri için mi?
Sanmıyorum. Zira sözünü ettiğimiz takıntı böyle duygusal bir zeminde gelişseydi, Atatürk'ü bu kadar eğip bükmezlerdi... Onu olmadığı gibi göstermeye çalışmazlardı... Destekledikleri askeri darbelere, kirli ittifaklara, gazete ve kitap satışlarına, program reytinglerine Atatürk'ü alet etmeye kalkmazlardı... Mustafa Kemal'i ve icraatlarını dönemin kendi gerçekliği içinde değerlendiren tarihçileri, gazetecileri "Atatürk düşmanı" ilan etmezlerdi.
Baksanıza, İlber Ortaylı gibi deha seviyesinde bir tarihçiye bile Atatürk'ün Samsun'a çıkmasını stratejik olarak doğru bulmadığını söylediği için günlerdir saldırıyorlar.

***

Evet, sorunun cevabı belli. Çetin Altan'ın "Hazineden geçinmeli" dediği liyakatsizler gibi bunlar da "Atatürk'ten geçinmeliler..." 
Ya da Yaşar Nuri Öztürk'ün "Allah'la aldatanlar" diye tarif ettiği din simsarları gibi, "Atatürk'le aldatanlar." 
Ama devirleri bitti!
Çünkü bu halk Atatürk'ün vefatının hemen ardından başlayan istismarda kendine biçilen rolün ne kadar kof olduğunu gördü. Bu suni tartışmanınyalnızca Atatürk'ten geçinenlere yaradığını anladı.
Atatürk'le aldatanların simetrisindeki birkaç takıntılı dışında kimsenin Cumhuriyedevriminin önderiyle, Türkiye'nin kurucu lideriyle bir sorunu yok.
Niye olsun!

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;