SİYASET

Mehmet METİNER : Davutoğlu ne yapmak istiyor?

Tarih
28 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Metiner

 “Seçilmiş son Başbakan” sıfatıyla seçim sonrası çıkış yapan Davutoğlu’nun gerçek amacı ne? Parti içinde kalarak partiyi daha güçlü kılmak mı yoksa parti kurduğunda kendine haklı bir zemin oluşturma çabası mı? 

Belli ki ikincisi. 

Şayet birincisi olsaydı taraftarlarının “manifesto” diye nitelendirdiği çıkışı partisinin liderinden habersiz yapmazdı. Dahası ona rağmen ve ona karşı yapmazdı. Zira önerdiği ana değişiklik, parti liderinin “olmazsa olmaz” önemde gördüğü kökten bir sistemik değişikliktir. 

Yöntemi yanlış. 

Önerdiği şey, partisinin içinde kalarak partisini daha bir güçlendirmeye matuf olsaydı parti için yeni bir rota çizen ifadeleri önce liderine sunardı. Bu görüşlerinin parti içinde tartışılmasını önerirdi. 

Söyledikleri içinde elbette üzerinde konuşulması-tartışılması gereken şeyler yok değil. Elbette her AK Partili'nin partisine yönelik her türlü eleştiri hakkı vardır. Lakin bu uyarı ve eleştirilerin öncelikle yapılacağı yerin partinin yetkili kurulları olduğunu herkesten çok Davutoğlu bilir. 

Eski genel başkan ve başbakan olan Davutoğlu bütün bunları en iyi bilen biri olduğu halde niye farklı bir yöntem seçti? 

“Seçilmiş son Başbakan” tanımlamasında saklı gerçek niyeti: Parti liderine “başkaldırı”sını sürdürdüğünü ilan etmek! Kamuoyu karşısında tartışmaya açtığı önerilerinin kabule şayan görülmeyeceğini bilerek yaptı bunu. Hesapsız/plansız yapılan bir çıkış değil bu; tam tersine ince hesaplanmış bir senaryonun ilk adımı bu. O yüzden parti aidiyetini ve bilincini tahrip eden bir çıkış yaptı. 

Planı şu: 

-Ben eski genel başkan ve Başbakan olarak gerekli ikazı yaptım. 

-Tahammül edemediler. Dışladılar. Etkisiz hale getirmeye çalıştılar. 

-Bana ve arkadaşlarıma da ayrılmaktan başka çare kalmadı. 

Tabii beklediği şey, ihraç edilmesi. Şayet ihraç edilirse siyaseten dilinin daha güçlü olacağına inandığından eminim. 

Şu “Seçilmiş son Başbakan!” ifadesine bir insan niye ihtiyaç hisseder? 

Kendisi bizzat liderimiz Erdoğan tarafından atanmadı mı? Atandı. Madem atanmaya karşı idiyse genel başkanlık ve dolayısıyla başbakanlık koltuğuna oturmayı niye kabul etti. 

Davutoğlu “atanmış” genel başkanlık sürecinde siyasi hareketimizin lideriyle ters düşmüştür. Hareketimizin liderine “Sen Cumhurbaşkanısın. Kurucu lider olarak sana vefa gösteririm. Lakin partiyi ve hükümeti ben istediğim gibi yönetirim. Partinin yeni patronu benim!” demiştir. Bir siyasi hareketin lideri henüz hayatta iken onu “vefa” söyleminin arkasına sığınarak siyaseten öldürmeye çalışmanın hangi dava ahlakıyla bağdaştığının takdirini AK Parti’yi bugünlere taşımış aziz milletimizin evlatlarına bırakıyorum. 

Lideriniz sayesinde bir faninin gelebileceği en üst makamlara geldikten sonra kalkıp liderinizi “vefa” gösterilmesi gereken bir bibloya dönüştürmek isterseniz bu yaptığınıza ne “vefa” denir ne “sadakat”... 

Soruyorum: Lideriniz tarafından azledildiyseniz niye direnmediniz? Adaylığınızı koyardınız, yarışırdınız. “Fitne çıkmasın istedim!” diyorsanız şimdi yaptığınız nedir? Ayrıldıktan bir süre sonra kendinizi “paralel başkan!” gibi konumlandırıp yaptıklarınıza ne demeli? 

Şimdi mert ve açık olmanın zamanıdır. O yüzden şu sorulara cevap verilmelidir: 

-Parti içinde kalarak partiyi değiştirme mücadelesi mi bu, yoksa zehir zemberek suçlama diline yaslanan kabul edilmeyeceği belli öneriler üzerinden kendinizi dışarıya attırma hamlesi mi bu? 

-Parti kurma çalışmanız var mı yok mu? 

Bu önerilerimiz kabul edilmezse ayrılır partimizi kurar yolumuza devam ederiz diyorsanız bu yaptığınıza düpedüz siyasi hilekarlık derler. Zira hem partinin içinde durup hem partinin dibini oymaya çalışmak, özellikle de lideri itibarsızlaştırmaya çalışmak siyasi ahlakla bağdaşır bir tutum değildir. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • vatandaş

  29 Nisan 2019 00:11
  3 2
  10 numara bir yorum tebrikler
 • Asım

  29 Nisan 2019 00:00
  3 2
  Bu kervan Davutoğlu ne derse desin yürüyecek. Atanmış Başbakan
 • Omer yucel

  28 Nisan 2019 23:12
  2 2
  Bu hareket ona bir şey kazandırmaz iyi partiye oy verenler ile kararsız seçmen arasında gider gelir. Zamanında cem uzan bile %7 oy aldı. Demem o ki en fazla %8 oy oranı başka tık çıkmaz. Bunda
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;