POLEMİK

Mehmet Barlas: "Derin devlet" bir anda nasıl "Devlet" oluverirdi?

Tarih
01 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

1 Haziran 2015

Bu özdeyişi duymuşsunuzdur... "Bir ülkede mahkemelerin var olması adaletin de var olduğunu kanıtlamaz. Mahkemeler adalete şans tanırlar." Aynı bakış açısının "Demokrasi" için de geçerli olduğunu söylemek mümkün değil mi?
- Bir ülkede demokrasinin var olması o ülkedeki tüm siyasetçilerin demokrasiye inandıkları anlamına gelmez. Demokrasi onların da akıllarını başlarına toplamaları için şans tanır...
İçinde bulunduğumuz siyasi tablodaki kural dışılıklar sizi de rahatsız etmiyor mu?

Kural dışı oluşumlar
http://www.sabah.com.tr/c/i/bullet.jpgAcaba hangi demokratik modelde kendisini "Dini cemaat" olarak sunan bir örgüt, devleti ele geçirmek için içeride ve dışarıda pervasızca eylemler koyabilir?
http://www.sabah.com.tr/c/i/bullet.jpgYa da hangi demokraside meşru bir siyasi parti, silahlı bir terör örgütüne sırtını dayayarak, bir bölgedeki seçmenleri tehdit edebilir?
Yakın siyasi geçmişimizde vurucu gücü "Derin Devlet" olan ve "Vesayetçi Demokrasi" şeklinde nitelediğimiz sistemin varlığı da, demokrasimizin kural dışılıkları arasındaydı.

"Devlet"e dönüşür
Süleyman Demirel yıllar önce Yavuz Donat'la yaptığı bir söyleşide, 12 Eylül 1980'de yaşadıklarını anlatırken, "Derin Devlet"in bir anda nasıl "Devlet"e dönüştüğünü şöyle anlatmıştı:
- O gece... Saat 03.59'du... Televizyondan ilk beyanname okundu: Aziz Türk Milleti... Artık o dakika itibariyle Derin Devlet olayı yok... İdareye el koyup, devlet oldu.

Artık çok tehlikeli

Görünen o ki, demokrasimizdeki bu gariplik veya kural dışılık artık gündemde değil. Derin Devlet içindeki bir cunta gece yarısı devlet olmaya cüret ettiği takdirde, ülkenin ne tür felaketlere sürüklenebileceğini görme özürlüler bile görüyor... Böyle bir şeye teşebbüs edenler, sadece Türkiye'yi Batı demokrasilerinden kopartıp, Amerikan militarizminin bir uzantısı konumunda Ortadoğu'ya sıkıştırmakla kalmazlar.
Demokrasi ve uzlaşmadan yoksun bırakılmış bir Türkiye'de, birlik ve bütünlük kavramları da farklı boyutlarda tartışılmaya başlanır. Ne siyasi, ne sosyal, ne de ekonomik istikrar kalır.

Görev seçmenin

Evet... "Derin Devlet" buharlaştı ama şimdi de kendisini "Dini cemaat" olarak sunan bir örgüt ve dağdaki silahlılara dayanan bir siyasi parti, bilinçli ve bilinçsiz kesimlerin desteği ile demokrasimizi çarpıtmaya çalışmaktalar...
Bu kural dışılıkları da 7 Haziran'da seçmen mutlaka tasfiye edecektir.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;