SİYASET

Mehmet Barlas : Yüksek İstişare Kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanlışlarını da söyler mi?

Tarih
03 Ekim 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Mümkün olsaydı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan "Yüksek İstişare Kurulu" toplantısında konuşulanları dinleyebilseydik...

Danışmanlar
Türk siyasetinde "Danışmanlık" genel olarak gönül almak için rütbesi olan fakat görevi olmayan isimlere verilir. Yüksek İstişare Kurulu'nda görev alanlar da, böyle kişiler... Mesela AK Partili eski TBMM Başkanları olan YİK üyeleri Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin böyle isimler değiller mi?

erdoğan yüksek istişare topğlantı ile ilgili görsel sonucuUyaracaklar mı?
Teoride bu isimlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a içten ve ciddi uyarılar gelmesi bekleniyor... Yani gereken durumlarda Yüksek İstişare Kurulu üyelerinden bazıları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Bu konuda yanlış yaptın. Bu hatanı düzeltmen için şöyle yapmalısın" diyebilmelidir. Ama pratikte bu ne kadar mümkündür bilemeyiz.

Akbulut ve Cavit Kavak
Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlığında Başbakan olan Yıldırım Akbulut'a danışman olarak Cavit Kavak atanmıştı. Ekonomiden Sorumlu Bakan Güneş Taner şaka yapmak için Cavit Kavak'ı sözde azarlar ve "Sen ne biçim danışmansın? Başbakan Akbulut'a neden hiç danışmıyorsun" derdi. Bu çizgideki bir nükte yapmak için biz de "Acaba Yüksek İstişare Kurulu üyeleri kafalarını karıştıran hangi konularda aydınlanmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'la istişare ediyorlar" diyebiliriz.

İlgili resimArınç konuşur mu?
Bu Kurul'da üye olan Bülent Arınç'ın gerekirse Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da canına tak ettirecek açıklıkta ve sertlikte uyarılar yapacağı tahmin edilebilir. Arınç'ın bakanlığı sırasında o zaman Başbakan olan Erdoğan'ın sabrını sınadığı dönemler olmuştu. Arınç Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduktan sonra da, görevden alınan Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında beklenmeyen bir savunma yaparak, yine herkesi şaşırtmamış mıydı?

Arınç ve Ahmet Türk
Arınç, Habertürk TV'de katıldığı Manşet programında Türk'ün görevden alınmasına ilişkin, "Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Terörle alakası yoktur, barış olsun isteyen biridir" demiş ve AK Partililerden sert tepkiler gelmişti...

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Saygı

    04 Ekim 2019 10:44
    0 0
    Neler konuşulduğu değilde. Yüksek istişare kurulu ; küsmesinler diye parti bölünmesin diye yada ''Bu çınarın gölgesinde güneş görmemiş daha ne hakikatler var'' diye açık tehdit edenlerden korkularak kurulmuş bir istişare gibi geldi bana.. VAKIFBANK'IN YENİ PATRONU ABDULKADİR AKSU Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği'ne Daha varmı onuda siz yazın sayın Barlas.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;