GÜNCEL

Mehmet Barlas : Yarının dünyasını hem değişim hem de krizler bekliyor

Tarih
06 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Dünyayı çok büyük bir değişim ve beraberinde ekonomik ve siyasi krizler bekliyor. Ancak acaba ilk adım hangi coğrafyada ve hangi ülkede atılacak, bunu kestirmek kolay değil.

Çelişkiler ülkesi
En fazla merkezde bulunan ve en fazla dikkat çeken ülke tabii ki ABD'dir. Bu ülkenin büyük zenginliğine ve olağanüstü askeri gücüne rağmen, toplum huzursuzdur ve derin birbölünmüşlük içindedir. İki yıldır başkan olan Donald Trump söylemleri ve icraatı ile, bu ülkenin bazıları çok tehlikeli olan çelişkilerini tırmandırmıştır.

Yarın seçim var 
Yarın bir kısmi seçim yaşayacak olan ABD'de aşırı eğilimler ve özellikle beyazların ırkçılığı tırmanmaktadır. Trump'ın izlediği siyaset yüzünden bu ülkenin ticaret ortakları ile arası açılmaktadır. Bu arada çok güçlü bir medyası olan ABD'de Trump, kendisine muhalefet ettiği için bu medyayı "Halk düşmanı" ilan etmiştir.

Kriz geliyor 
Başta Birleşmiş Milletler'in kurumları ile olmak üzere, ABD hangi anlaşmaya imza attıysa, Trump bu anlaşmaları yok saymaktadır. Son olarak İran'la yapılan nükleer silahsızlanma anlaşması ve daha sonra da Rusya ile yapılan orta menzilli füzelere ilişkin anlaşma Trump tarafından yok sayılmıştır. Kısacası ABD'yi büyük ekonomik ve siyasal krizlerin ve hatta savaşların beklediğini görmemek imkânsızdır.

İsrail'li Ortadoğu 
Bizim de içinde bulunduğumuz Ortadoğu coğrafyası ise, anlaşma imkânı bulunmayan sorunlar yüzünden sürekli sıcak krizler yaşamaktadır. İsrail'in Filistin'e karşı izlediği insafsız çizgi yüzünden bu ülkenin bu coğrafyada sürekli bir barışa kavuşması imkânsızdır. Bir diğer kriz kaynağı da ilkel yönetim modeli ve petrol paralarından kaynaklanan vurdumduymazlığı ile Suudi Arabistan'dır. Son olarak Kaşıkçı cinayeti ile tüm dünya Suudi modelinin ne tür ayıpları içerdiğini iyice görmüştür. Ve nihayet İran'ı hedef alan Amerikan ve İsrail güdümlü tahrikler de sürekli gündemdedir.

İstikrarsız Avrupa 
Avrupa ise, aşırı milliyetçi akımların tırmanması gözlemlendiğinde sanki 1930'lu yılları yeniden yaşamaktadır.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;