GÜNCEL

Mehmet Barlas : Trump şimdi de global ekonomiyi kendine benzetiyor

Tarih
03 Mart 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
 Bir ülkenin karşısına sorunlar çıktığı zaman, bunlara akılcı çözümler aranır. Ama Trump Amerika'ya başkan olduğundan bu yana, sorunlara karşı üretilen çözümler akıl yorucu olmaya başladı. Kudüs konusunda ülkeler ABD'nin karşısında yer alınca, Birleşmiş Milletler'e katkısını azaltmıştı... ABD'yi UNESCO'dan çekmiş, İklim Antlaşmasından da çıkartmıştı.


Akıl dışı çözümler 
Mesela okullarda silahlı saldırgan öğrenciler katliam yaptıklarında aklı başında herkes silah satışlarının kontrol edilmesini önerdi. Ama Başkan Trump bu sorunaçözümü "Öğretmenleri de silahlandıralım" şeklinde buldu. Bu çözüm alay konusu olunca da, silah satışının 22 yaşın üzerindekilere yapılması formülü ağırlık kazandı.

Hastalıklı ekonomi 
Amerikan çelik sanayiindeki durgunluğa karşı Trump'ın bulduğu çözüm de, çelik ithalatına ek yüzde 25, alüminyum ithalatına da ek yüzde 10 vergi koymak oldu.
Düşünün ki ABD 100 ülkeden çelik ithal ediyor. Amerikan endüstrisinde kullanılan çeliğin sadece dörtte biri yerli üretim... 2000 yılında 135 bin işçi 112 milyon ton çelik üretirken, 2016'da üretim 86 milyon tona ve istihdam sayısı da 86 bin işçiye düşmüş. Çünkü ABD'de maliyetler artınca, ithalat daha elverişli hale gelmiş.

Sonuç olumsuz 
Şimdi Trump ABD ekonomisindeki hastalıklara çözüm üreteceğine, ithalatı pahalı hale getirerek yerli yapım çeliğe talebi artıracağını varsayıyor. Oysa bu arada genel maliyet artışının ekonomiyi nasıl etkileyeceğini hesap etmiyor. Sonuçta dün hem Amerikan borsaları düşüş yaşadı hem de başta Avrupa Birliği olmak üzere ABD'nin ticaret ortaklarından ciddi protestolar geldi.

Çarpık düzen 
Trump Amerika'sının günü gününe ve sözü sözüne uymadığı için bu ülkeyedünyanın duyduğu güven de giderek azalmakta. İyi ilişkilerin ölçüsünün silahsiparişleriyle belirlendiği, Kudüs takıntısı yüzünden tüm dünyanın karşı safta yer aldığı, serbest ticaret anlaşmalarının yok sayıldığı, PKK/YPG gibi terör örgütlerinesilah yardımı yapıldığı bir dünya düzeninin mimarı Trump Amerika'sı şimdi.

Sabah
3 Mart 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Yasin 2

  04 Mart 2018 12:09
  0 0
  Ama yaptığı her türlü sıradışı hamle ve tavıra rağmen insanlığın gözünde bir dahi ve lider vasıflı biri olduğuna kanaatini oluşturamamıştır. Ama özelliklerini iyi çözümlemiş yakın çevresince ustalıkla yönlendirildiği ve kullanıldığına dair kuvvetli şüpheler uyandırmaktadır. Tüm dünyayı karşısına alıp ülkesinin imajını tüm platformlarda süratle eritmesi de bunu teyit ediyor.
 • Yasin 1

  04 Mart 2018 12:07
  0 0
  Bu kişi şimdiye kadar sergilediği tavırlarıyla sıradışı ve çılgın bir intiba bıraktı. Dahilikle delilik arasında ince bir çizgi vardır. Çizgiyi aşacak dirayeti ve basireti gösterebilen az sayıda insan kendi alanında dahiler grubuna geçer. Bu zat ABD’nin başına geçmeye talip olurken mutlaka bir kontrolden geçmiş ve araştırılmıştır. Her halde bir problemi yoktur.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;