GÜNCEL

Mehmet Barlas : Savaş lobisinin asıl amacı Öcalan'ı devre dışı bırakmak mı?

Tarih
09 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
9 Ekim 2014...

Ak Parti iktidarına ve Tayyip Erdoğan'a takıntılı biçimde düşman olan Beyaz Türklerin her vesile ile "Barış Süreci"ni sabote etmeyi amaçlayan girişimlerini anlamak mümkün. Bunlar her fırsatta Kandil'e koşup "Öcalan sizi satıyor" diye fitne kazanlarının altındaki ateşi körüklemediler mi?
Çünkü onlar "Yeni Türkiye"nin ufkunu açacak kilidin şifresinin "Barış Süreci" olduğunun farkındalar. Yeni bir Anayasa... Türkiye'de her insanın yasalar önünde eşit sayıldığı ve hukukun üstün olduğu, çoğulcu ve özgürlükçü bir düzen... Kurumların ve yasaların her çeşit vesayetten arındırıldığı, egemenliğin gerçekten halka ait olduğu bir demokrasi...
Bunlar gerçekleştiğinde vadesiz bir senet gibi zamanı belirsiz bir süre için tekrarlanan "Çağdaş uygarlığa ulaşacağız" söylemi gerçek olacak... Erdoğan takıntılı Beyaz Türkler bu gerçeği görüyorlar ve "Barış Süreci"ni sabote etmek için bazen Kürtçü, bazen Cemaatçi, bazen Gezici, bazen Amerikancı, bazen Ulusalcı olabiliyorlar.

Süreç bitermiş...
Ama kendilerini Kürtlerin temsilcisi olarak gören siyasetçilerin de "Barış Süreci"ni her fırsatta sabote etmeye çalışmaları, anlaşılacak şey değil. Son olarak HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da "Kobani düşerse çözüm süreci de biter" diye açıklama yapmış.
Keşke söylemini daha ileri taşısaydı bu hanım... Mesela deseydi ki...
- Türkiye Cumhuriyeti, elde edilen hakları geri almalıdır. Öcalan'la diyalogun yasak olduğu 1999'lara geri dönülmelidir. Kürtçe yasaklanmalı, HDP Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmalıdır. TBMM'deki Kürt kökenli milletvekilleri Leyla Zana gibi hapse atılmalıdır. Diyarbakır'da Barzani'li, Şivan Perwer'li barış şenlikleri yapılamamalıdır. PKK tekrar terör eylemlerini başlatmalıdır. Bu şekilde Çözüm Süreci iyice bitirilmiş olur...

Kurtuluş Tayiz'in gözlemi
Acaba Barış Süreci'ni sabote etmeye çalışan ve her vesile ile "Süreç bitti" demeyi deneyen bu Kürt siyasetçiler, Akşam'da Kurtuluş Tayiz'in köşesinde seslendirdiği kuşkuları mı doğruluyorlar? Şöyle yazmış Kurtuluş Tayiz...
- Kandil ve HDP için barışı gözden çıkarmak o kadar zor değil. Zaten sürece biraz zoraki katıldılar; karşılaştıkları her zorlukta barışı tartışmaya açtılar, konuşmaya hep "önderlik istiyor, yoksa biz..." diyerek başladılar ve ilk günden beri barışa pek de gönüllü olmadıklarının altını çizdiler. Son olarak Selahattin Demirtaş'ın girişimiyle HDP, şehirleri yangın yerine çevirmesi için tabanına çağrı yaptı.

Öcalan işin farkında
"- Meselenin Kobani olmadığı çok açık; amaç, Kobani üzerinden Öcalan'ı devre dışı bırakmak. Kürt hareketi bunun ne kadar farkında bilemiyorum; ama Kobani üzerinden Öcalan'ın bile önüne geçemeyeceği bir savaş fırtınası çıkarmak istiyorlar. Bundan sonuç alabileceklerini sanmıyorum. Öcalan, savaş lobisinden daha deneyimli biri ve bu fırtınanın arkasında onların olduğunu biliyor."
- Gezi'yi, 17 Aralık darbesini atlatan bir Türkiye ve barışta kararlı olan bir hükümet var. Savaş lobisi bu kez iç savaş çıkarmayı başaramayacak ve sadece Öcalan'ın verdiği tarihlerle oyalanmak zorunda kalacaktır."
Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;