DÜNYA

Mehmet Barlas : “Sarı Yeleklilerin günlük yaşamlarının merkezinde otomobil vardır”

Tarih
06 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

Yeni dünya eskisinden çarpıcı ölçüde farklılıklar gösteriyor. Fransa'yı karıştıran Sarı Yelekliler kalkışması ve bunun sonucuna baktığınız zaman, bu farklılıkları kolayca görebilirsiniz.

İdeolojik arayışlar
Eski dünyanın Fransa'sı, ideolojik farklılıkların kitleleri sokağa döktüğü bir ülkeydi.
Bunu 19'uncu yüzyılın "Paris Komünü"nde de, 1968'in Öğrenci Ayaklanmasında da görürdünüz.
Söz konusu olaylar bazen Marksist öğretinin, bazen de Cohn Bendit'in seslendirdiği gençlik nihilizmin rüzgârlarını estirirlerdi.

Otomobil
Son Sarı Yelekliler Kalkışması ise, güncel bir gerçeği yansıttı dünyaya... L'Humanite'ye konuşansosyolog Benoit Coquard, "Sarı Yelekliler aynı dünya görüşünü ve aynı hayat tarzınıpaylaşıyorlar. Onların günlük yaşamlarının merkezinde otomobil var" diyor.

Zamlar donduruldu
Gerçekten de çok farklı kesimlerden ve sınıflardan gelen ve hatta aynı kentlerden olmayan Sarı Yeleklilerin kalkışmalarının nedeni, akaryakıta gelen zamlar ve vergilerdi. Onlar ne üniversitelerde reform istiyorlardı ne de ülkedeki siyasal sistemin donukluğuna tepki gösteriyorlardı.
Petrole ve vergilere çok para ödemekten yakınıyorlardı.
Sonuçta da Fransız Hükümeti bütün akaryakıttaki fiyat artışlarını ve vergi zamlarını altı ay dondurarak Sarı Yeleklilere teslim oldu...

Gezi'nin sosyolojisi
Dünya olaylarını izlerken bunlardan kendi ülkenize dönük çıkarsamalar yapmak herhalde doğru olacaktır. Fransa'daki Sarı Yelekliler kalkışmasının benzerini biz Gezi kalkışmasının ilkbölümünde yaşamamış mıydık? Teröristlerin ve aşırı akımlara mensup eylemcilerin henüz Gezikalkışmasına bulaşmadıkları dönemde sokağa çıkanlar, orta sınıf kentliler değil miydi?

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;