SİYASET

Mehmet Barlas : Referandum sonrasında da zor günler bitmiyor...

Tarih
10 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
 Şu 16 Nisan referandumunu problemsiz ve sağlıklı bir sonuçla geride bıraktıktan sonra da, yapacak o kadar çok işimiz var ki... Özellikle Trump Amerika'sının bilinmezlerde ve çelişkili kararlarla dolu gündemine Türkiye olarak kendimizi kaptırmamamız, herhalde öncelikli bir meselemiz.

Bu açıdan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'nun Amerika'nın Suriye'ye müdahalesini değerlendiren açıklamasını, önemle değerlendirmemiz gerekiyor... Özellikle bir türlü gerçekleşmeyen "Güvenli Bölge" konusuna değinmesi dikkatlerden kaçmamalı:

Çavuşoğlu konuştu 
-"ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesi sadece bir hava üssüne müdahale, eğer devamı gelmezse, yani bu rejimi Suriye'nin başından uzaklaştırmazsak kozmetik bir müdahale olarak kalır. 'Oraya müdahale ettik, durduk' olmaz. En ideali siyasi çözümdür ve bir anönce geçiş hükümetini Suriye'ye getirmemiz lazım." 
-"İnşallah Suriye'ye istikrar, barış gelir ve inşallah Suriye'nin yeniden inşasında Türkiye çok önemli rol oynayacaktır. Bu süreçte güvenli bölgelerin oluşması, geliştirilmesikonusunda şu anda tüm dünya ne demek istediğimizi anlamaya başladı." 

Rusya da devrede
Bu demeci değerlendirirken şu anda Suriye konusundaki tek aktörün Amerika olmadığını da hatırlamamız gerekiyor.
Putin Rusya'sı bu krizin en aktif tarafı ve Esad'ı işbaşında tutmak Rusya'nın hakim çizgisi. Yani Trump'a kapılıp Suriye'de çok Amerikancı bir tutum, Rusya ile ilişkilerimizi kriz günlerine geri götürebilir.
Kısacası zor günler bir türlü bitmek bilmiyor.

Sabah
10 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;