SİYASET

Mehmet Barlas : Özal sonrası ANAP’ın serüveninden ders alınmalı

Tarih
02 Ağustos 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Çok partili özgürlükçü demokrasinin yerleşik dünya görüşü haline tam olarak gelmediği ülkelerde siyasi ve idari kurumlaşma tam oluşmadığı için, gelişmelerin yönü kişilerin başarılarına endekslidir... Böyle bir ülkede her şey yolunda giderken, yönetimdeki bir kadro değişikliği ile tablo tersine dönebilir. Belki de bu nedenle "Şehirlerin parklarında kurulların değil kişilerin heykelleri vardır"denilir.


Özal olayı
Söylediklerimizi yakın tarihte "Özal öncesi" ve "Özal sonrası" Türkiye arasındaki farka bakarak doğrulayabiliriz. Bir değişim mühendisi olan 
Turgut Özal, Türkiye'yi hem dünya rekabetine açtı, hem de bir türlü içinden çıkılamayan devletçilik ideolojisini geçmişe gömdü. Özal'ın değişimci politikaları ile gerçekten 21'inci yüzyılın Türk asrı olacağına inanmaya başlamıştık. Özal'ın bakanlarını da kararlı reformcular olarak görürdük.

Fiyasko kadrolar
Ama Özal'ın ayrılması ile her şey tersine döndü. Artık içine girilen 21'inci yüzyıl Türk asrının başlangıcı değildi. 2000'li yıllara girilirken ekonomik ve siyasal krizler sarmalı Türkiye'nin ufkunu karartmaktaydı. O hayranlıkla izlenen Özal kadrolarının, liderleri olmadan fazla bir anlam taşımadıkları da anlaşılmıştı.

Erdoğan olayı
Bütün bu söylediklerimiz Recep Tayyip Erdoğan için de geçerlidir. OnunCumhurbaşkanı olması ertesinde oluşan yeni yönetimin, koalisyon arayışlarınabile girdiğini görmedik mi? Öyle bir siyasi tablo vardı ki, sanki 
AK Parti iktidarınınkadroları "Erdoğan sonrası" dönem için hazırlıklar yapmaktaydı. Siyasete Erdoğan takıntılı beyinlerin egemen olma hazırlığında bulundukları izlenimi yaygınlaşmaktaydı. Kısacası 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasında geçen sürede bunları gördük.

Erdoğan'sız da olmaz
Daha önce de Gezi kalkışması sırasında Erdoğan Kuzey Afrika gezisinde olduğuiçin, buradaki kadroların "Sandık teferruattır" söylemini kabullendiklerinigörmemiş miydik? Başarının da başarısızlığın da kişilere bağlı olduğu mevcutsistemimizde, özellikle AK Partili kadroların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ınsöylemlerini ve uyarılarını dikkatle değerlendirmeleri gerekiyor. "Özal'sızANAP"ın serüvenine özenmek gibi bir akılsızlığa kapılmak ve güncel dengeleriyanlış yorumlayıp "Erdoğan dönemi geride kalıyor" çizgisinde çeşitlemeleryapmak, büyük bir hata olurdu.
Yani eğer AK Parti "Metal yorgunluğu"nu geride bırakabilecekse, bu ancak Erdoğan'ın liderliğinde mümkün olacaktır.

Sabah
2 Ağustos 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;