DÜNYA

Mehmet Barlas : Medya patronu olmak kişiyi ille de erdemli kılmaz ki

Tarih
13 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

13 Ocak 2015

Dünyanın en ünlü medya patronlarından bir olan Rupert Murdoch'un Paris'teki terör eylemi ertesinde "Belki Müslümanların çoğu barışçıdır, ama içlerinde büyüyen cihadist kanseri yok etmedikleri sürece onlar sorumlu tutulacaktır" şeklindeki tweeti tabii ki tepkilere sebep oldu.
Eğer gazeteci değil de sadece bir gazete okuru iseniz "Demek ki medya patronu olmak kişiyi ille de bilinçli ve erdemli kılmaz" der geçersiniz. Ama eğer gazeteci iseniz, Murdoch türü medya patronlarının gazetecilik mesleğine de, bu son tweette görülen bakış açısıyla yaklaştıklarını bilir ve bu tweette seslendirilen önyargılı yaklaşımın sahibini sorgularsınız.

Murdoch ve Harold Evans
Belki de Amerika'ya kadar gider ve Murdoch'un 1981'de satın aldığı İngiliz "The Times" gazetesinin ve "The Sunday Times"in eski genel yayın yönetmeni Harold Evans'ı bulursunuz... Ona "Murdoch hakkında ne düşünüyorsun" diye sorarsınız.
Evans, Murdoch'un yazı işlerine ve yazarlara sürekli müdahale etmesi yüzünden, Times grubundan istifa etmekle kalmadı. İngiltere'yi de terk etti ve mesleğini Amerika'da sürdürdü. Mesleğe yaptığı katkılardan ötürü Kraliçe tarafından 2004'te şövalye ilan edilerek "Sir" unvanını da aldı.

Leveson soruşturması
Murdoch'la yaşadıklarını da "İyi Zamanlar, Kötü Zamanlar" kitabında ayrıntıları ile anlattı. Buna göre, dönemin Başbakanı Bayan Thatcher ile kapalı kapılar arkasında yaptığı anlaşma ile İngiliz medyasına giren Murdoch, sahip olduğu medya organlarındaki editoryal bağımsızlığı, çıkarları doğrultusundaki müdahalelerle yok etti. 2015'te oluşturulan ve basındaki sorunları inceleyen "Leveson Soruşturması"nda konuşan Evans, Murdoch'u "İnsan kılığına girmiş kötülük" (evil incarnate) şeklinde nitelemişti.
Leveson Soruşturması'nda Murdoch'un 1968'deki bir başka olayı daha gündeme gelmişti. Buna göre Hongkong'daki son İngiliz valisi olan Chris Patten'in anıları, Murdoch'un sahibi olduğu yayın şirketi "HarperCollins" tarafından satın alınmış ama Çin'deki yatırımlarına zarar gelir endişesi ile Murdoch kitabın yayınlanmasını engellemişti.

Telekulak skandalı
Murdoch'un medyada neden olduğu problemlerden sonuncusunda da "Telekulak Skandalı" ile 168 yıllık "News of the World" gazetesi kapanmak zorunda bırakılmıştı.
Bir cümle ile Müslümanları aşağılayabilen bu medya patronunun yaptıklarını bildiğiniz zaman sadece "Demek ki medya patronu olmak kişiyi ille de bilinçli ve erdemli kılmaz" demezsiniz... Evans'ın "İnsan kılığına girmiş kötülük tanımına neden olan davranışlardan biri de bu tweet olabilir mi" diye düşünürsünüz.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • osmanli

    13 Ocak 2015 16:24
    1 0
    TAPINAK SOVALYESI SEREFSIZIN TEKI ne olmus bunak bir kralicenin onayiyla SiR olmusta adam olamamis..bizdede AYDIN DOGANIN kopyasi..bu ulke ne cekiyorsa medya patron siyonizmin usaklarindan cekiyor..ALLAH HEPSININDE BELASINI VERSIN..KALEMLERIYLE DOKTUKLERI KANIN HESBINI OBUR DUNYADA SORACAK INSALLAH..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;