SİYASET

Mehmet Barlas : "Mani oluyor halimi takrire hicabım"

Tarih
25 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

25 Aralık 2014

Güftesi Nigar Osman Hanım'a, bestesi Tatyos'a ait olan ve Atatürk'ün Safiye Ayla'ya öğretip söylettiği Hicazkâr şarkıyı bilirsiniz herhalde...
"Mani oluyor halimi takrire hicabım
Üzme yetişir, üzme, firakınla harabım
"
Safiye Ayla'dan dinleyelim bu şarkının öyküsünü...
"Atatürk bir gün İstanbul'a gelmiş. Beni çağırmışlar. Ben o sıralarda üç dört plağı yayımlanmış, müzik dünyasıyla yeni tanışmış bir ses sanatkârıyım.
Beni Atatürk'ün sofrasının kurulduğu bir yere götürdüler. Yanında boş bir iskemle vardı. 'Gel, yanıma otur bakalım' dedi... İncecik bir ses, nazik, sevecen, askerden çok şairi andıran biri idi ama ne de olsa Atatürk'tü.

Atatürk öğretiyor

Sesimi beğendiğini, plaklarımı dinlediğini söyledi. 'Bu akşam benim için bir şarkı okur musun' dedi. 'Emredin paşam, ne isterseniz okurum' diye cevap verdim... 'O halde bana Mâni oluyor hâlimi takrire hicabım adlı parçayı oku' dedi. Ben bu parçayı bilmiyordum. Şimdi ne olacak? Yer yarılsa yerin dibine insem. Daha iyisi hemencecik ölsem de hicabımı tekrar yaşamasam.
'Bilmiyorum o parçayı paşam' diyebildim ama dünyam kararmıştı... Bana daha da yaklaşarak bu şarkıyı çok net bir şekilde okudu. İnanın bütün güfteyi ve şarkıyı ondan o sofrada öğrendim. Daha sonra da birlikte okuduk. Bu güzel şarkıyı O'nu her hatırlayışımda okurum..."

Önemli bir kanun teklifi
Atatürk'ün partisi CHP'nin bugünkü haline bakarken, ben de bu şarkıyı hatırladım. Bugünkü CHP de, şarkıdaki kişi gibi halini anlatmaktan utanır bir görüntü vermiyor mu?
Hafta içinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu TBMM'deki basın toplantısında, gerek "Çözüm Süreci"ne ilişkin gerekse demokratikleşme konusunda ufuk açacak maddelerle dolu bir kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı. "Toplumsal Barış ve Demokrasi İçin TBMM İç Tüzüğünde ve Bazı Kanunlarda Değişiklik" öngören bu kanun teklifinin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu da söyledi Tanrıkulu...

Köklü çözümler

Bu kanun teklifinde TBMM çatısı altında "Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu"nun kurulması öneriliyor. Dersim belgelerinin açıklanması, Nevruz'un resmi tatil ilan edilmesi ve seçim barajının yüzde 3'e düşürülmesi teklif ediliyor. 21 farklı kanunda ve TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik öngören bu teklifteki bazı diğer öneriler şunlar:
Travma yaratan kışla, park, sokak, meydan isimleri değiştirilsin/ Tutuklamaların cezaya dönüşmemesi için uzun tutukluluk süreleri kısaltılsın/ Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımı kaldırılsın/ Nefret suçları zaman aşımına uğramasın ve para cezasına çevrilmesin...

Galiba utanıyorlar

Kısacası CHP alkışlanacak bir çalışma yapmış... Bu kanun teklifi ile pek çok alanda demokrasi bayrağını AK Parti'nin elinden alabilirler. Daha ötesi Açılım Süreci'nde ön plana geçebilirler. Ama galiba yaptıklarından utanıyorlar ki CHP'nin resmi sitesinde (chp. org.tr) bu çalışmaya ait bilgi bulamıyorsunuz. Bunun yerine Kılıçdaroğlu'nun bıktıri makamındaki demeçleri büyütülmüş başlıklarda.
Evet... Mani oluyor hallerini takdire hicapları... Sonuçta da iktidardan firakları onları perişan ediyor...

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;