SİYASET

Mehmet Barlas : Kürt oylarının genel eğilimi seçimlerin bilinmeyenidir

Tarih
21 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

Bir ülkede seçim tarihi açıklandığı zaman, yabancı gözlemciler genellikle belirsizliklerden söz eder. Seçim demokratik bir ülkede değişimin aracı olduğu için, seçim sonrasına dönük varsayımlar beraberlerinde kararsızlık olgusunu da getirir.

Sonuç hep aynı 
Ancak yıllardır Türkiye'deki seçimler değişimi değil, AK Parti iktidarının ve Erdoğan'ın liderliğinin devamını getiriyor. Bunun nedeni herhalde sadece anamuhalefet partisi CHP'nin zayıf olmasından kaynaklanmıyor.
Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti seçmen çoğunluğunun beklentilerine cevap verdiği için, her seçimden en güçlü parti olarak çıkıyor. Sonuçta Erdoğan'ın konumu Cumhurbaşkanı olarak daha da güçleniyor.

Sürpriz yok 
İki ay sonra haziranda yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminden ve milletvekiliseçimlerinden sürpriz bir sonuç çıkmasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takıntılı olanlar da, AK Parti'ye asla oy vermeyecekler de beklemiyor. Bu seçimlere ilişkin olarak şu anda bilinmeyenlerden bazıları, oy oranlarının ne olacağı, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ve Akşener'in İyi Parti'sinin seçime katılıp katılmayacağıdır.

HDP gerçeği
Ancak AK Parti açısından en önemli bilinmeyen, Kürt seçmenlerin ne oranda ve kimden yana olacaklarıdır.
Dün sabah AK Parti merkezinde milletvekilleri ile birlikte kahvaltıya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da HDP ile ilgili olarak "Bölgede o partiye karşı büyük başarı elde etmek gerekiyor" dediği haberlerde yer aldı. Erdoğan milletvekillerine, Doğu, Güneydoğu ve Trakya'da performansın artırılması gerektiğini söylemiş.

Farklı davranışlar 
Türkiye vatandaşı Kürtlerin tümünün HDP'nin seçmeni olmadıkları kesindir. Ancak Batının büyük kentlerinde yaşayan Kürt seçmenlerle, Doğu ve Güneydoğulular seçim sandığına farklı siyasi eğilimleri yansıtırlar. Meselaİstanbul'da yerel seçimde AK Parti adayına oy verenler, genel seçimde HDP'ye oy kullanabilirler. Ama mesela Diyarbakır'da yerel seçimde de HDP adayı oyları toplar.

Barzani gerçeği 
Bu seçimlerin öncesinde "Açılım Süreci" sonrasında olup bitenler yenidendeğerlendirilmelidir. Örneğin PKK'ya da PYD'ye de karşı olan Kuzey Irak Kürtlerinin lideri Barzani ile onların referandum sürecinde atılan aramızdakiköprülerin onarılması, herhalde gündeme gelmelidir. Böylece sorunun "Kürt sorunu" değil "Terör sorunu" olduğu yeniden vurgulanmalıdır.
AK Parti ile MHP'nin ortak çizgileri olan "Milliyetçilik" ile "Çok renklilik" bu şekilde bağdaştırılabilir.

Sabah
21 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;