GÜNCEL

Mehmet Barlas : Kötü günleri unutmazsak iyi günlerin değeri artar

Tarih
21 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in konuşmalarını dinlerken, şu anda tanık olduğumuz sıcak ilişkilerin bir anda nasıl bozulabileceğini de düşündüm. Yani SU-24 tipi bir Rus savaş uçağının Türk F-16'ları tarafından düşürüldüğü 2015'in Kasımını hatırladım...

Her şey iptal ediliyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Ankara ziyareti iptal edilirken, Rus vatandaşlarınaTürkiye'ye gitmeme çağrısı yapılıyordu. Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Aralık için planlanan Rusya ziyaretini kastederek, "Hiçbir Türk ziyaretçiyi ağırlamayıdüşünmüyoruz" derken, Başbakan Medvedev de Türkiye ile ortak projelerin iptal edilmesinden, hatta Türk şirketlerinin Rusya'daki pazar payını kaybedebileceğinden söz ediyordu.

Putin çok sertti
Putin ise basın toplantısında uçak krizinin ardından "Türkiye'nin mevcut lider kadrosuyla ilişkilerin geliştirilmesi ihtimalini görmediğini" söylemekteydi. Putin, "Uçağın düşürülmesinde bir başka ihtimal ya da üçüncü bir taraf olabilir mi" sorusu üzerine, "Türk hükümeti içinde ABD'ye yalakalık edenler varsa bilmiyorum" yanıtını verdi.

Ellerine ne geçti?
Rus lider "Ellerine ne geçti? Belki Suriye'den kaçıp gideceğimizi düşündüler ama Rusya öyle bir ülke değil" diye konuştu. Türkiye'nin uçağı düşürerek kendi çıkarlarına aykırı bir adımattığını vurgulayan Putin, Ankara'nın olayı Moskova'ya açıklamak yerine derhal NATO'dan yardım istemesine de şaşırdığını belirtti. "Suriye'deki varlığımızı genişlettik, hava operasyonlarımızın sayısını artırdık. Orada Rus füze savunma sistemi yoktu, şimdi S-400 var. Eskiden orada Türk uçakları uçuyor ve sürekli Suriye hava sahasını ihlal ediyorlardı, hadi şimdi uçsunlar" dedi.

Davutoğlu da sertti
Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ise AK Parti grup toplantısında Türkiye'nin Rusya'nın yaptırımları ile zora düşecek bir ülke olmadığını söylüyordu. Rusya'nın yaptırımlarını yadırgayıp çelişkili bulduklarını belirten Davutoğlu, "Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızıdevreye sokarız" demekteydi. Uçak düştükten sonra da Davutoğlu "Talimatı ben verdim" diyerek uçağın düşürülmesi konusunda konuşmuştu.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Nusret

    21 Kasım 2018 12:49
    2 0
    Hala Aynı Davutoğlu , Bi bakmışsın Başkanının yanında bitiyor. Ak partinin bu tür izahı zor olayları çözmesi lazım...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;