SİYASET

Mehmet Barlas : Kılıçdaroğlu başbakanlıktan istifa edecekmiş...

Tarih
25 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

25 Mart 2015

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini noterden onaylı bir taahhütnameye bağladığını partisinin grup toplantısında açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun noter onaylı belgeyle gerçekleştirmeyi üstlendiği maddeler şöyle sıralanıyor:
"Tüm emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesi için bir ay içinde gerekli düzenlemeleri sağlayacağım,/ 17 Temmuz 2015 tarihine kadar birer maaş tutarında ikramiyenin emeklilerin banka hesaplarına yatırılmasını temin edeceğim,/ Emeklilere yıllık iki maaş ikramiye verilmesini başbakanlık görevinde bulunduğum sürede muntazaman sürdüreceğim,/ Şayet bu sözümü tutmazsam başbakanlık ve genel başkanlıktan derhal istifa ederek siyaseti bırakacağım."

Mizah duygusu güçlü
Üslubunda bazen ölçüyü kaçırsa da Kılıçdaroğlu mizah duygusu zayıf olmayan bir kişi görüntüsü veriyor. Noter onaylı bu vaatler belgesi de bunun bir kanıtı değil mi? Rahmetli Adnan Kahveci "Bir siyasetçi size bir söz söylediği zaman ona bu sözün parasal karşılığının ne kadar olacağını sorun" derdi... Ama Kılıçdaroğlu için belli ki bu tür bir yaklaşımın fazla anlamı yok...
Noter onaylı belgenin içeriğini öğrenen emekliler acaba şimdiden müstakbel gelirlerini tüketime aktarmaya başlamışlar mıdır?
Kılıçdaroğlu eğer bir başka belgeyi daha notere onaylatsaydı... Bu belgede de "7 Haziran seçimlerinde de benim liderliğimde girilen geçmiş tüm seçimlerde olduğu gibi CHP yine iktidardaki AK Parti'nin yarısı kadar oy alırsa, hem genel başkanlıktan hem de siyasetten ayrılacağım" taahhüdü bulunsaydı, olay ciddiyet kazanmaz mıydı?

2011'de de bol vaat vardı

2011 seçimlerinden önce de Kılıçdaroğlu şimdikine benzer vaatleri seçmene sunmuştu... O dönemde henüz CHP'nin 7'nci oku "Cemaatçiyiz" olmamıştı... O dönemin "Zaman" gazetesinde Yusuf Keleş CHP'nin vaatlerinin parasal karşılığını 91 trilyon olarak hesaplamış ve şöyle yazmıştı:
"- Ana muhalefet partisinin seçim bildirgelerinde çok iddialı vaatlerde bulunulduğunu görüyoruz... Bu programlar uygulandığı sürece sürekli bir bütçe açığı ortaya çıkacaktır. Sürekli bütçe açığı, mali disiplinle yıllar sonra yakalanmış olan ekonomik istikrardan uzaklaşmamıza sebep olacaktır."

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;