GÜNCEL

Mehmet Barlas : Keşke "hasret bitsin" çağrısına olumlu cevap verseydi

Tarih
20 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

20 Aralık 2014

Fethullah Gülen için yakalama kararı çıkmış. Bu karar çıkmadan iki gün önce Başbakan Davutoğlu'nun söylediklerini hatırlayalım... "- Fethullah Gülen'le ilgili de soruşturma neyi gerektiriyorsa, mutlaka yargı onun gereğini yapacak. Bizim buradan şu veya bu yorumda bulunmamız doğru değil. Ancak yargı süreci içinde bir talep söz konusu olursa Kırmızı Bülten ve diğerleri, herhangi bir suç söz konusu olduğunda hangi işlem yapılıyor ise, hiçbir ayrım gözetmeden eşit durumdaki bir vatandaşa ne uygulama yapılırsa o yapılır. Bu konuda da kararlılığımız kesindir."
Ah keşke Tayyip Erdoğan Başbakan olarak 2012 Haziranında "Gurbet aynı zamanda garipliktir... Biz garipliğe tahammül edemeyiz. Artık bu hasret" bitsin çağrısı yaptığı zaman, Gülen geri dönseydi Türkiye'ye... Bütün bu olanlar yaşanmasaydı. Ama demek ki geri dönüşü mümkün olmayan nokta geçildi. Demek ki bundan sonra Gülen için "Kırmızı Bülten" de gündeme gelebilir...

Cavit Çağlar olayı

Ancak bu gelişme, Fethullah Gülen'in polis gözetiminde hemen Türkiye'ye getirileceği anlamına gelmiyor. Çünkü Kırmızı Bülten'i her ülke kendi mevzuatı çerçevesinde değerlendiriyor. Örneğin ABD ve Kanada Kırmızı Bülten'i, aranan kişinin yerinin saptanması zorunluluğu biçiminde değerlendiriyorlar. Bazı ülkeler ise bunu "Yakalama tezkeresi" biçiminde uyguluyor.
Bu arada Egebank Davası dolayısıyla hakkında Kırmızı Bülten çıkartılan ve Türkiye'nin iadesini istediği eski Devlet Bakanı ve sanayici Cavit Çağlar'ın, 2001 Nisan'ında New York'ta tutuklanıp hapse atıldığını, Çağlar'ın "Beni Türkiye'ye iade edin" demesi üzerine de, 28 Nisan 2001'de özel bir ekip tarafından Türkiye'ye getirildiğini hatırlamalıyız...

Kırmızı Bülten nedir?
"
Kırmızı Bülten
" bir suçlunun uluslararası düzeyde aranması, yakalanması ve ülkesine iade edilmesi amacıyla İnterpol'e üye ülkelerin talebi üzerine İnterpol Genel Sekreterliği tarafından çıkarılan bir bültendir. Bu bültende suçluya ait kimlik bilgileri, işlediği suç türü, mevcut ise fotoğraf ve parmak izi, verilebilecek azami ceza ve zamanaşımı gibi bilgiler yer alır.
Google'daki verilere göre şu anda Türkiye tarafından uluslararası düzeyde kırmızı bültenle aranmakta olan suçlu sayısı 901'miş. Dünyadaki toplam Kırmızı Bülten sayısı da 24 binden fazlaymış.

Dün çok geride kaldı

Kırmızı Bülten'in çıkartılması zaman aldığı için, Kırmızı Bülten'e ilişkin kriterler çerçevesinde, ilgili ülke interpolü tarafından diğer ülke interpollerine "Difüzyon Mesajı" çekilirmiş. Kırmızı Bülten'e veya Difüzyon Mesajı'na dayalı olarak aranan şahsın ülkesinde bulunduğunu tespit eden devlet de, gerekli gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan sonra, arayan devletten "Geri verme talepnamesi"ni istermiş.
Evet... Ne yazık ki şimdi bunları konuşmak durumundayız. Pensilvanya sakini, Erdoğan'ın "Gurbet garipliktir" şeklindeki sözlerini de, Kemalettin Kamu'nun şiirini de herhalde bir başka türlü değerlendirir artık...
"Eriyorum gitgide/ Elveda her ümide/ Gurbet benliğimi de/ Bitirdi bir biçimde/ Ne arzum ne emelim/ Yaralanmış bir el'im/ Ben gurbette değilim/ Gurbet benim içimde"

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;