DÜNYA

Mehmet Barlas : İngiliz ve Amerikan medyasında konular tükenmez ki...

Tarih
20 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Kraliçe Elizabeth'in 97 yaşındaki eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in direksiyonun başında olduğu Land Rover devrilince, İngiliz medyasında fırtınalar koptu. Çünkü Prens Philip yaşının çok ileri olduğunu gerekçe göstererek resmi görevlerden çekilme kararı almıştı.
Demek 97 yaş araç kullanmaya engel değilmiş ama Kraliçe'nin yanında bir törende ayakta durmaya engelmiş.

Prens Harry ve Megan
Bizde böyle kraliçeler, dükler, prensler olmadığı için, medyamız genç ve güzelyıldızların ve varlıklı erkeklerin birliktelikleri üzerinde çeşitlemeler yapmakta...
Bu açıdan İngiliz medyası daha şanslı...
Mesela Kraliçe'nin küçük torunu Prens Harry'nin Amerikalı dizi yıldızı Megan Markle'la evlenmesi ertesinde yazılan saray içi dedikoduların senaryolarından, medya için herhalde yıllarca sürecek malzemeler üretilecektir.

Trump ve Pelosi
Aynı durum biraz da Amerika için söz konusu... Başkan Trump'ın bir Başkan'dan beklenmeyen davranışları ve her biri fırtınalar yaratan tweetleri, Amerikan medyasında konu bolluğu yaratıyor. Örneğin son olarak Kongre'nin Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat çoğunluğun lideri Nancy Pelosi'nin Afganistan'a askeri bir uçakla yapacağı seyahati durdurması ve Pelosi'yi hedef alan tweetinde"İstersen bilet parasını ödeyeceğin bir özel uçakla gidebilirsin" demesi,medyayı yine çıldırttı. Hatırlanacağı gibi Pelosi daha önce Trump'a "Kongre'deyapacağın Birlik Konuşmasını devleti durdurduğun için istersen BeyazSaray'da yapabilirsin" uyarısında bulunmuştu.

Muharrem İnce olayı
Evet... Bizim medyatik figürlerimiz bu çapta eğlenceli değiller. Örneğin CHP'nin bitmez tükenmez Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Ankara, İstanbul gibi şehirlerde yerel seçimde AK parti yenilirse kendisininCumhurbaşkanı olabileceğine ilişkin değerlendirmesi, Prens Philip'in 97yaşındayken trafik kazası yapması kadar ilgi çekici değildi. Ya da Kılıçdaroğlu'nunİlhan Gök'ün adını seslenirken "K" harfini "T" olarak okuması bile, Trump'ın gafları kadar ilgi çekici değildi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;