GÜNCEL

Mehmet Barlas : Hiçbir seçimin sonucu eskisi ile aynı olmaz

Tarih
31 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

31 Ağustos 2015

Siyasete ilgi duyan ve 7 Haziran seçimlerinden bugüne kadar yaşanan kararsızlık ortamının zararlarını şu ya da bu şekilde yaşayanların cevabını aradığı soru, "Aynı tablo 1 Kasım seçimlerinde de tekrarlanır mı" şeklinde değil mi?
Öncelikle bilelim ki Türkiye'deki hiçbir seçimde bir önceki seçimin sonuçları aynen tekrarlanmadı.
Hatta bir seçim öncesindeki sonuçlarla birinci olan partilerin barajın altına düşüp TBMM dışında kaldıkları bile görüldü.
Neticede 7 Haziran seçimlerine giderken içinde bulunduğumuz sosyo-politik ve psikolojik ortamı, bugünün ortamı ile karşılaştırdığımızda, 1 Kasım seçimlerinden farklı sonuçlar çıkacağını tahmin etmek zor değildir.

Parlatma bitebilir

Bir hoşluk olsun diye belirli çevrelerce cilalanıp parlatılan HDP'ye yerleşik kentlilerin ve mesela CHP'lilerin yeniden oy vermeleri ne kadar mümkündür ki?
"PKK sizi tükürüğü ille boğar" benzeri söylemleri seslendiren HDP'liler ile askerlerimizin polislerimizin pusuya düşürülüp şehit edilmeleri arasında bağlantı kuramamak için, geri zekâlı olmak gerekmez mi?
Antropolog Margareth Mead'in "Samoa'da Akıl Çağının Gelişi" kitabına benzer bir kitap, 1 Kasım seçimlerine dönük olarak "Nişantaşı'na ve Cihangir'e ve de Okyanus Medyası'na Akıl Çağının Gelişi" şeklinde yeniden yazılabilir...
Televizyonlarda geçen seçim kampanyası döneminde Selahattin Demirtaş'ın imajını cilalayanlar, aynı zamanda Kandil'i de cilaladıklarını bu kez fark edebilirler.

MHP'nin durumu

Bir yeni durum da özellikle Devlet Bahçeli'nin bir gün söylediklerinin tam tersini ertesi gün söylemesinden kaynaklanan ve MHP'ye "Tutarsızlık" ile "İlkesizlik" damgası vurduran gelişmelerin, bu partiye oy kaybı biçiminde yansıması ihtimalini içeriyor. En damardan MHP'li Tuğrul Türkeş'in bile görmezden gelemediği bu durumu, MHP'li seçmen tabanının görmemiş olması ne kadar mümkün olabilir?

Takıntılı seçmenler

Tabii bir de 12 yıldır yaşanan istikrarın ve gelişmenin meyvelerini toplayıp sadece "Tayyip Erdoğan takıntısı" ile 7 Haziran'da AK Parti'ye oy vermeyenlerin, yaşanan kargaşa döneminden dolayı akıllarının başlarına gelmiş olması ihtimali de, 1 Kasım seçiminin sonuçlarını mutlaka etkileyecektir.
Bu noktada AK Parti sözcülerinin PKK ile Kürtleri aynı sepete koyan söylemlerden uzak durmaları, gerginlik yerine uzlaşmayı önde tutan üslup benimsemeleri gerekiyor... "Seçmen koalisyon istiyor" benzeri saçma sapan yorumlar da artık geride kalmalıdır... Seçmenler koalisyon olsun diye değil, destekledikleri parti iktidar olsun diye oylarını kullanırlar.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;