DÜNYA

Mehmet BARLAS : Hem Konsey’in kurucu üyesiyiz hem de bizi denetleyeceklermiş

Tarih
26 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye'yi denetlemeye karar vermesine tabii ki tepki göstereceğiz. Ama bu "Avrupa Konseyi" ile "Avrupa Birliği"ni karıştırmayalım... Türkiye "Avrupa Konseyi"nin kurucu üyesidir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Türk parlamenterler de vardır. Mesela 12 Eylül askeri müdahalesi ertesinde bu Meclis yine Türkiye'yi denetleme kararı alırken, bu karara karşı Turan Güneş, Metin Toker gibi isimler Türkiye'yi savunarak itiraz etmişlerdi.


Avrupa Konseyi AB değil
Yani bu parlamentonun kararına öfkelenip AB'ye yönlendirmeyelim öfkemizi. Ayrıca "AB Parlamentosu"nda sadece üye ülkelerin temsilcileri bulunduğu için, bu parlamentodabizim temsilcimiz yoktur.
Gelelim Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Genel Kurulu'ndaki "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" konulu oturumda, Türkiye'nin yeniden siyasi denetime alınması kararına... Bu karara göre Türkiye'nin 2018'e kadar denetim sürecine alınması öngörülüyor. Denetleme Komitesi raportörleri bu konuda şu görüşleri açıklamışlar:

Cezalandırma değilmiş
"Denetleme cezalandırma değil, aksine Türkiye ve Avrupa arasında derin ve samimi birdiyalog anlamına geliyor. Türkiye'yi destekliyoruz. Bu yüzden denetleme sürecinegirilmesinin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları konusunda çözüm sağlamak için önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye halkı demokrasiyi hak ediyor."
Bu karara karşı Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama hepimizin duygu ve düşüncelerini yansıtıyor. Bu açıklamanın bana göre en önemli bölümü şöyle:
"-AKPM'nin bu haksız, siyasi ve yanlı kararına rağmen, Türkiye, demokratik standartlara,insan haklarına ve bu alandaki uluslararası yükümlülüklerine bağlılığından ödünvermeden vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini geliştirme konusundaki kararlılığınısürdürecektir."

"Karar terör örgütlerine hizmet eder"
Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasındaki diğer bazı satırbaşları da şunlardır:
- AKPM'de, izlenmesi gereken yerleşik usullerin dışında siyasi saiklerle alınan bu haksız kararı şiddetle kınıyoruz. Ülkemiz PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi en kanlı terör örgütleriyle aynı anda mücadele etmektedir. Anayasal düzenini ve ulusun varlığını hedef alan tehlikelere karşı, uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalarak, gerekli ve orantılı tedbirler almaktadır. Bu bir devletin en temel ödevi ve meşru hakkıdır.

Vizyondan yoksun
- Türkiye'nin bir yandan 3.2 milyondan fazla mülteciye kucak açarken ve hain terörörgütleriyle mücadele ederken, aynı zamanda tüm Avrupa'nın ve yakın çevresinin güvenlik ve istikrarına katkı sağladığı unutulmamalıdır.
AKPM'deki parlamenterlerin Türkiye'nin Avrupa'nın istikrar ve güvenliğine yaptığı bu katkıları görmezden gelen bu kararı esasen Avrupa'nın üzerinde yükseldiği ortak ve demokratik değerleri hiçe sayan, stratejik vizyondan yoksun basiretsiz bir tutumu yansıtmaktadır.

Sabah
26 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;