SİYASET

Mehmet Barlas : Hem FETÖ’cü hem de Atatürkçü olanları artık tanıyalım

Tarih
12 Kasım 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
 Dünyadaki çarpıcı gelişmeleri izlemeye çalışırken, Türkiye'nin hem bu gelişmeler içindeki yerini, hem de sadece Türkiye'yi etkileyen olayları anlamaya çalışmalıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk ve onun adını istismar edenler hakkında dün yaptığı konuşma, içerideki önemli bir soruna ışık tutuyordu.


Dışarıdakiler 
Türkiye'nin içeriden ve dışarıdan hazırlanan ne tür felaket senaryolarına konu edildiğini artık çok iyi görüyoruz. Dış kaynaklı felaket senaryolarını iç dinamiğimizle etkisiz kılmaktayız. Pensilvanya'da üslenen FETÖ'den başlayarak CIA ve FBI gibi istihbarat örgütlerinin de zaman zaman içinde bulunduğu çember, artık eskisi kadar etkili değil... Ancak stratejik ortak ABD'nin Suriye'de, Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini silahlandırmasına henüz bir çözüm bulamadık.

İçeridekiler 
Bizi en fazla etkileyen durum, dışarıdakilerin değil içeridekilerin kabul edilmesizor olan davranışlarıdır... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhtarlar toplantısında buduruma temas eden konuşması, çoğumuzun düşüncelerine tercüman olmuştur:
"- 15 Temmuz başarılı olsaydı ve Türkiye 81 vilayeti ve 80 milyonvatandaşıyla FETÖ'nün eline geçseydi halimiz nice olurdu? Çanakkale'de, Sevr'de, Kurtuluş Savaşı'nda başaramadıklarını 15 Temmuz'da başarmış olmayacaklar mıydı? O gece sevincinden çığlık çığlığa birbirlerini arayanları biz biliyoruz..." 

Ayıplı davranışlar 
Cumhurbaşkanı'nın söylemi ile "15 Temmuz gecesi sevinçten çığlık çığlığa birbirini arayanlar"ın, Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ü de, ayıplı siyasi kavgalarına alet etmeleri de hepimizi rahatsız etmiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Ata'yı anma toplantısında yaptığı konuşmasındaki bazı bölümler de, çoğumuzun düşüncelerine tercüman olmuştur:

Atatürk ve biz 
"- Kurtuluş Savaşımız milletimizin topyekûn kıyamının adıdır. Böyle bir mücadeleye liderlik eden ismin milletin gönlünde en kıymetli yere sahip olması kadar önemli bir şey yoktur." 
"- Elbette herkes gibi Atatürk de eleştirilebilir. Yüce Allah dışında hiç kimse layüsel değildir. Ancak eleştirmek başkadır, hakkı tespit etmek başkadır. Saygı sınırları içindeki eleştirilere diyecek bir şey yoktur." 
"- En büyük eserim dediği Cumhuriyetimize, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma mirasına sahip çıkarak Atatürk'ün mirasını ve hatırasını bu mirasçıların zulmünden kurtarıyoruz."

Sabah
12 Kasım 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;