SİYASET

Mehmet BARLAS : Erdoğan’dan sonra Papa’dan da Avrupa’ya Nazizm benzetmesi

Tarih
25 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
 Toplama kampı"na benzeterek Türkiye ve Libya ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşmaları kınaması, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı Avrupa ülkelerindeki uygulamaların Nazizmi hatırlattığını söylemesine tepki gösterenlere kapak olacak niteliktedir.

Papa söz konusu demecinde AB'nin sığınmacıların Avrupa'ya geçişinin önlenmesi için yapılan anlaşmaları kınarken "Anlaşılan o ki uluslararası sözleşmeler insan haklarındandaha önemli tutulduğu için çok sayıda toplama kampı var" demiş.

Nazizm hatırlatması
Katolik dünyanın ruhani lideri Papa Francis'in, Avrupa ülkelerinin Nazizmi andıran mülteci toplama kamplarını hatırlatmasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gösterilen tepkilerinbenzerleri gelmedi. Sadece bir Yahudi kuruluşu, "Toplama kampları, mülteci kamplarından çok farklıydı" diyerek, kırgınlık ifade etti. Dünyanın acı gerçekleri bazen böyle demeçlerle kamuoyuna yansır.

Sığınmacı krizi
Papa'nın kınadığı anlaşmaların hükümlerinin de yerine getirilmediği belki Papa'nınseslendirdiği tepki nedeniyle yeniden hatırlanacak. Mesela AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmaya göre, Avrupa ülkeleri Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılardan 72 binini alacaktı. Ama şu ana kadar sadece 4 bin 600 sığınmacı Avrupa'ya geçebildi. Aynı şekilde İtalya ve Yunanistan'daki 160 bin sığınmacının Eylül 2017'ye kadar diğer Avrupa ülkelerine yerleştirilmesi şeklinde bir AB kararı var. Ama bugüne kadar sadece 16 bin sığınmacıyı kabul etmiş diğer Avrupalılar.

Ah bu Avrupa 
İnsan hakları konusunda mangalda kül bırakmayan Avrupalılar acaba sayı ile kendilerinegelebilir mi? Belki görmüşsünüzdür... Yeni açıklanan belgelere göre, Almanya'da Hitler Yahudilere dönük soykırımı başlattığında, diğer Avrupa ülkeleri bunu bildikleri halde görmezden gelmişler. Ancak Hitler'le savaşmaya başladıktan sonra olayı ele almışlar.

Hadi canım sen de 
Güzel ülkem 1492'de İspanya'nın engizisyonundan kaçan Yahudileri iskân ettiği gibi,Hitler'den kaçan Yahudi bilim adamlarına da üniversitelerini açmıştı. Şimdi milyonlarcaSuriyeli ve Iraklı sığınmacıya nasıl kucak açtıysak, 1917-18'de de Sovyet İhtilali'nden kaçan yüzbinlerce Rus'u kabul etmemiş miydik?
Ve şimdi AB Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları uygulamalarını sorgulayacakmış. Bunlara sadece "Hadi canım sen de" denilmez mi?4

Sabah
25 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;