GÜNCEL

Mehmet Barlas : Erdoğan ve Trump aynı çatı altında olacaklar ve görüşmeyecekler

Tarih
24 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

Yarın yani 25 Eylül Salı günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda önce Cumhurbaşkanı Erdoğan sonra da ABD Başkanı Donald Trump konuşacak.

Önce Suriye
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genel Kurul'a hitaben neler söyleyeceğini biliyoruz.
Yola çıkmadan önce şu açıklamayı yapmıştı:
"- Konuşmamda insani krizlere dikkat çekerek, vicdanları derinden yaralayan busorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağım. Tabii bu noktada özellikle Suriye'deki gelişmelere dikkat çekeceğiz. Suriye krizinin üzerinden 7 yılı aşkın bir süre geçti ancak hiçbir ülke Türkiye kadar büyük bir sorumluluk almadı, elini taşın altına koymadı, bizim kadar da bedel ödemedi."

Uçuk konuşmacı
Burada herkesin merak ettiği şey Donald Trump'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitaben ne gibi uçuk düşünceleri seslendireceğidir. Hatırlanacağı gibi daha sonra enseye tokat yakınlık sergilediği Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-un için, geçen yılki konuşmasında "Roket adam"demişti.

Yok sayıyor
Trump'ın BM'yi hiçe sayan davranışlarından sadece biri, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması değil midir? Aynı şekilde İran'la yapılan nükleer silahlardan arınma anlaşmasını yok sayıp, bu ülkeye yaptırımları başlatması da, Güvenlik Konseyi tarafından yerilmişti...

Güvenlik Konseyi'nde
Bu arada BM'nin UNESCO gibi kuruluşlarından ve BM Göçmen ve Mülteci Anlaşmasından "İsrail karşıtı tutum" gerekçesi ile ABD'yi çıkartan ve Birleşmiş Milletler'e ABD'nin yaptığı maddi katkıyı da azaltan Trump, ertesi gün yani 26 Eylül Çarşamba günü de Güvenlik Konseyi'ne başkanlık edecek.

Görüşme yok
Herkesin her şey ve bu arada ABD'ye de başkan olabileceğini kanıtlayan Donald Trump'ın, aynı çatı altında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bu defa görüşmesi pek beklenmiyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;