SİYASET

Mehmet Barlas : Demirtaş bundan sonra da Trump ile buluşmalıdır

Tarih
23 Aralık 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

Bazı kişileri ve olayları olması gerekenden fazla ciddiye almıyor muyuz? Örneğin HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yurtdışındaki ziyaretleri, Brüksel'den Washington'a uzanan, şimdi de Moskova'yı kapsayacağı söylenen yolculuk rotası, bazılarımızı sanki fazlaca endişelendiriyor.

Unutuldu mu?

Türk seçmeninin oyları ile TBMM'ye giren HDP'nin Kandil ile dış başkentler arasında kendisine yer araması ve belediyeciliği hendeklerde bulması acıklı bir durum değil midir? Demirtaş'ın "Bütün Türkiye'nin partisiyiz" diyerek HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı olması hâlâ hatırlardayken, bütün Türkiye'yi karşısına alan bir siyaset izlemesi onun siyasi felsefesinin "Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür" çizgisinde olduğunu göstermiyor mu?

Trump'a gitmelidir

Bana göre Demirtaş bundan sonra Brüksel'e, Moskova'ya uzanan yolculuklarını bırakmalıdır... Onun dış dünyada kendisine en yakın olarak bulacağı siyasetçi Donald Trump'tır... Demirtaş'ın Trump ile kuracağı diyalog onun, Trump'ın hayranı olan Putin nezdindeki itibarını da artırır... Bu açıdan Cumhuriyetçilerin Başkan aday adayının kampanya programına bakmalı ve yolculuklarının rotasını ona göre uyarlamalıdır.

Yeni söylemler

Tabii bu arada Trump'la siyasi uyumunu pekiştirmek için, Trump'ın söylemlerine uygun kendi söylemlerini de oluşturmalıdır. Örneğin Trump'ın "Müslümanlar Amerika'ya alınmamalı" şeklindeki söylemine katkıda bulunmak için "Müslümanlar Türkiye'ye de alınmamalı" benzeri sloganlar üretebilir. İstanbul'a geldiğinde de "Trump Towers"taki lokantalara gidip, Amerikalı karındaşına bağlılığını vurgulayabilir.

Pensilvanya'ya da gitmeli

Demirtaş Amerikan kentleri arasında geçecek bu yolculuklarından birinde zaman ayırıp Pensilvanya'da Fethullah Gülen'i de ziyaret edebilirse, siyasi bilincini daha da keskinleştirir. Bu ziyaretinde FETÖ ile PKK'nın ortak ilkelerini birlikte saptarlar. Türkiye Cumhuriyeti'ni hangi zayıf noktalarından vurabileceklerini birlikte gözden geçirirler. Kandil ile Pensilvanya arasındaki iletişim bağlarını güçlendirirler.

Sabah
23 Aralık 2015

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;